Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

0

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Suchej Beskidzkiej – kościół parafialny w stylu neogotyckim w Suchej Beskidzkiej, w archidiecezji krakowskiej.

Czytaj dalej

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Suchej Beskidzkiej – kościół parafialny w stylu neogotyckim w Suchej Beskidzkiej, w archidiecezji krakowskiej.

Architektura

Kościół w Suchej Beskidzkiej został zaprojektowany przez Teodora Talowskiego około roku 1896. Inspirowany jest sztuką średniowiecza i łączy w sobie elementy romańskie i gotyckie.

Kościół usytuowany jest przy ulicy Kościelnej w Suchej Beskidzkiej. Nie znajduje się bezpośrednio przy ulicy i stoi pod kątem do niej. Kościół nie jest orientowany, jego prezbiterium skierowane jest na południowy zachód. Zbudowany jest z cegły z kamiennym fundamentem. Dach pokryty jest dachówką i blachą.

Kościół jest jednonawowy z transeptem, w którym po przeciwległych stronach stoją ołtarze. W nawie głównej i prezbiterium można wyróżnić po trzy przęsła. Prezbiterium otoczone jest ambitem i zakończone wieloboczną absydą. W ambicie znajduje się kaplica.

Z ambitu prowadzi korytarz do starego kościoła, który znajduje się bezpośrednio za kościołem Nawiedzenia NMP. W korytarzu znajduje się zakrystia.

Przy fasadzie znajduje się 54-metrowa wieża, nad prezbiterium wieżyczka na sygnaturkę.

Wnętrze

W kościele znajdują się trzy sklepienia krzyżowo-żebrowe w transepcie, prezbiterium i ambicie. Nawa główna oraz jedno przęsło w prezbiterium pokryte są sklepieniem kolebkowym z lunetami. Sklepienie oparte jest na pilastrach, które dzielą kościół na przęsła. Ambit łączy się z prezbiterium za pomocą arkad. Od strony fasady znajduje się empora chóru muzycznego. W emporze osadzony jest kartusz z herbem Branickich Korczak.

Zewnętrze

Fasada tworzy 54 metrową wieżą i małymi wieżyczkami po jej bokach. Na osi znajduje się otwór wejściowy z pilastrami po bokach. Nad wejściem jest rozeta z wirażem. Na wieży znajdują się figury: pośrodku Ukrzyżowanie Chrystusa oraz Maria Panna, św. Jan Ewangelista, św. Anna i św. Józef osadzone przy brzegach wieży. Figury zostały wykonane z piaskowca szydłowieckiego przez Jana Cingrosa z Ołomuńca. U zwieńczenia nasady znajduje się rzeźba gołębicy.

Do kościoła prowadzi 5 otworów wejściowych. Jedno znajduje się w fasadzie, dwa po bokach fasady, dwa znajdują się za transeptem i prowadzą do ambitu. Z zewnątrz kościół wspierają przypory. Okna są dwudzielne (biforia) z kolumienkami pośrodku. Zwieńczone są maswerkiem lub rozetą. Dach jest dwuspadowy pokryty dachówką.

Wyposażenie

Wnętrze kościoła jest nieotynkowane, ozdobione jest malowidłami na cegle. Malowidła przedstawiają sceny biblijne oraz różnego rodzaju ornamenty.

Ołtarz główny

Ołtarz został zaprojektowany przez Zygmunta Hendela, a wykonany przez Antoniego Madeyewskiego w 1912 roku. Podstawa wykonana jest z marmuru karraryjskiego. Nadstawę zastępuje witraż ze sceną Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny.

Prezbiterium ozdobione jest dodatkowo maswerkami przedstawiającymi Zesłanie Ducha Świętego, Matkę Boską Ostrobramską i św. Aleksandra. Znajdują się tam także cztery figury z kamienia pińczowskiego: św. Stanisława Biskupa, św. Stanisława Kostki, św. Jana Kantego i św. Kazimierza Jagiellończyka.

Przy łukach arkad ambitu stoją kolejne dwie rzeźby: Najświętszego Serca Marii Panny oraz Chrystusa Miłosiernego.

Ołtarz Męki Pańskiej

Znajduje się w lewym ramieniu transeptu. Jego projekt został zrobiony przez Franciszka Mączyńskiego w 1914 r. Na parze kolumn znajduje się rzeźba Grupy Ukrzyżowania wykonana z kamienia szydłowieckiego. W środku znajduje się mozaika św. Józefa oraz metalowe tabernakulum.

Ołtarz Najświętszego Serca Pana Jezusa

Znajduje się w prawym ramieniu transeptu. Jego twórcą jest także Franciszek Mączyński i został wykonany z kamienia szydłowieckiego. W ołtarzu znajdują się kamienne polichromowane rzeźby Serca Jezusa, św. Franciszka, św. Antoniego z Dzieciątkiem.

Ołtarz Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Ołtarz znajduje się w ambicie i jest wykonany z marmuru. Obraz wykonany został na blasze. W ołtarzu znajdują się relikwie św. Andrzeja z Boboli i św. Wincenta Pallotti. Po przewlekłej stronie ambitu znajduje się rzeźba Chrystusa Frasobliwego.

Ambona

Projekt ambony został wykonany przez Teodora Talowskiego. Kosz ambony został wykonany z kamienia i został ozdobiony liściastymi kapitelami. Ambona posiada gwieździste sklepienie ozdobione kamiennymi aniołami.

Droga Krzyżowa

Ściany kościoła ozdobione są płaskorzeźbami stacji drogi krzyżowej. Stacje zostały wykonane przez Władysława Druciaka w kamieniu pińczowskim.


Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.