Kościół Narodzenia NMP

0

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sochaczewie – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Sochaczew-św. Wawrzyńca diecezji łowickiej. Znajduje się w dzielnicy Sochaczewa - Trojanowie.

Jest to najstarszy kościół w Sochaczewie. Świątynia jest jednonawowa, murowana, wybudowana z cegły około 1783 roku w stylu późnobarokowym. Jej fundatorem był Adam Lasocki, kasztelana sochaczewski. W czasie I wojny światowej w 1915 roku budowla została zniszczona, odbudowano ją w latach 1916 - 1919, dzięki staraniom księży i mieszkańców. W latach 1989 - 1994 kościół został rozbudowany według projektu architekta Mieczysława Gliszczyńskiego. W 1996 roku świątynię konsekrował biskup łowicki Alojzy Orszulik.

Kościół charakteryzuje się trójosiową fasadą zakończoną przerwanym przyczółkiem ze sterczyną w środkowej części. Nakryty jest blaszanym dachem dwuspadowym. W starszej części świątyni są umieszczone trzy ołtarze: Matki Bożej Bolesne, będący dawnym ołtarzem głównym, Matki Bożej Częstochowskiej i Pana Jezusa (w formie "Jezu, ufam Tobie"). W nowszej części świątyni w ołtarzu głównym jest umieszczona mozaika wykonana przez Żanetę Szydłowską z Mińska na Białorusi, przedstawiająca świętą Annę, trzymającą małą Maryję na rękach i anioła.

Kościół Narodzenia NMP - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.