Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa - Atrakcje

0

Strony

Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sosnowcu − został wybudowany w 1862 roku z datków kolejarzy i mieszkańców Sosnowca oraz Pogoni. Jest to budowla jednonawowa, o sześciu ostrołukowych i dwóch oknach z witrażami.
Sosnowiec Główny - główny dworzec kolejowy w Sosnowcu, usytuowany w ścisłym centrum miasta, przy ulicy 3 Maja 16.
Plac Stulecia w Sosnowcu (wcześniej bez oficjalnej nazwy i nazywany potocznie Patelnią) − centralny punkt Sosnowca, znajdujący się na zbiegu ulic Modrzejowskiej, Warszawskiej i 3 Maja, naprzeciw dworca kolejowego.
Pomnik Jana Kiepury w Sosnowcu − odsłonięty 15 maja 2002, w przeddzień setnej rocznicy urodzin sławnego artysty na placu Stulecia.
Sosnowiec, Jana Kilińskiego 39
Cerkiew pod wezwaniem Świętych Wiery, Nadziei, Luby i Matki Ich Zofii (Świętych Wiary, Nadziei i Miłości) w Sosnowcu – jedyna istniejąca z trzech sosnowieckich cerkwi prawosławnych.
Sosnowiec, Stanisława Małachowskiego 3
Sosnowiec, Dekerta 16
Wielka Synagoga w Sosnowcu – nieistniejąca obecnie, największa synagoga, która znajdowała się w Sosnowcu, przy ulicy Dekerta 16.
Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu – kościół eklektyczny zbudowany w 1899, na planie krzyża łacińskiego, typu bazylikowego. Od 25 marca 1992 katedra diecezji sosnowieckiej.
Sosnowiec, Teatralna 4
Teatr Zagłębia w Sosnowcu przy ulicy Teatralnej.
Sosnowiec, Hugo Kołłątaja 6
Sosnowiec, Aleja Józefa Mireckiego 27
Parafia św. Józefa Rzemieślnika powstała 28 lutego 1957 dekretem erekcyjnym biskupa dra Zdzisława Golińskiego. Prezydium wojewódzkiej Radny Narodowej wydało zgodę na erygowanie parafii w dzielnicy Sosnowiec - Rudna.
Park Sielecki − park miejski w Sosnowcu, usytuowany przylegle do dzielnicy Sielec. Linię graniczną parku wyznacza ul. 3 Maja, zabudowania dzielnicy Sielec oraz ulica Mościckiego. Największy z Sosnowieckich parków.
Pomnik Czynu Rewolucyjnego − zbudowany według projektu Heleny i Romana Husarskich oraz Witolda Cęckiewicza usytuowany został w Parku Sieleckim w dzielnicy Sielec w 50 rocznicę Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej i 25 rocznicę istnienia PPR.

Strony