Kościół Mariacki - Rozrywka

Katowice, Księdza Józefa Szafranka 9
Muzeum Historii Katowic jest instytucją muzealną zajmującą się sztuką, historią i rozwojem Katowic, w ramach których gromadzone są zbiory historyczne: pocztówki, fotografie, dokumenty oraz sztuka mniej i bardziej znanych artystów, których twórczość przeplata się z historią Katowic.
Katowice, Plac Rady Europy 1
Biblioteka Śląska w Katowicach − polska wojewódzka biblioteka publiczna o statusie naukowym. Wchodzi w skład bibliotek tworzących narodowy zasób biblioteczny.
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego – teatr znajdujący się na katowickim rynku, największa scena teatralna na Górnym Śląsku
Katowice, Uniwersytecka 13
Altus (od łac. altus - wysoki; dawniej Uni Centrum, Business Center 2000) − najwyższy wieżowiec w Katowicach. Znajduje się w przy ulicy Uniwersyteckiej 13, naprzeciwko Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Został zbudowany w latach 2001−2003 przez firmę Mostostal Zabrze Holding SA.
Katowice, Św. Jana 24
Kinoteatr Rialto − kinoteatr mieszczący się w Katowicach przy ul. Św. Jana 24, prowadzony przez Instytucję Filmową "Silesia-Film". Zajmuje się pokazami filmowymi i teatralnymi oraz koncertami.
Katowice, Aleja Wojciecha Korfantego 3
Muzeum Śląskie w Katowicach zostało powołane do życia uchwałą Sejmu Śląskiego z 23 stycznia 1929 i działało do wybuchu II wojny światowej w 1939. Restytuowane w 1984, w 2006 wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów.
Katowice, Plebiscytowa 3
Kino Capitol − nieistniejące obecnie, pierwsze w historii Katowic kino (zał. ok. 1910). Mieściło się w budynku przy ulicy Plebiscytowej 3. Dokładna data otwarcia kina nie jest znana, gdyż nie zachowały się dokumenty z tego okresu.
Katowice, Dobrowolskiego 1
Centrum Scenografii Polskiej to oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach mieszczący się w budynku dawnego magazynu odzieży KWK Katowice przy ul. T. Dobrowolskiego 1 na terenie Nowego Muzeum Śląskiego. Dawniej mieścił się w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek przy placu Sejmu Śląskiego.
Katowice, Aleja Wojciecha Korfantego 35
Spodek – hala widowiskowo-sportowa w Katowicach przy alei Wojciecha Korfantego 35. Hala ta jest zarządzana przez Przedsiębiorstwo Widowiskowo-Sportowe „Spodek” i należy do miasta Katowice.
Katowice, Mikołaja Kopernika 11
„Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków” – ekspozycja stała Oddziału Teatralno-Filmowego Muzeum Historii Katowic. Znajduje się w byłym mieszkaniu scenografki i kostiumolog Barbary Ptak oraz jej męża aktora i śpiewaka Stanisława Ptaka.
Katowice, Henryka Jordana 39
Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach – muzeum sztuki religijnej istniejące w Katowicach, gromadzi artefakty związane z historią kościoła katolickiego i mieszkańców Górnego Śląska.
Katowice, Jana III Sobieskiego 11
Muzeum Nośników Danych – pierwsza w Polsce kolekcja najstarszych i najbardziej wyjątkowych nośników danych. Pomysłodawcą i organizatorem wystawy była katowicka firma MBM Ontrack, specjalizująca się w odzyskiwaniu utraconych danych komputerowych. Firma jest partnerem Muzeum Śląskiego.
Katowice, Sokolska 66
Kino Kosmos − kino znajdujące się w Katowicach, przy ulicy Sokolskiej 66, prowadzone przez Instytucję Filmową "Silesia-Film".
Śląskie Wesołe Miasteczko – największe wesołe miasteczko w Polsce otwarte w 1959 roku. Mieści się na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku położonego w Chorzowie przy granicy z Katowicami. Ma powierzchnię około 26 ha. W 2012 roku lunapark odwiedziło 212 511 osób.