Kościelec - Atrakcje

0

Strony

Kościelec (586 m n.p.m.) – wzniesienie w Sudetach Środkowych w paśmie Wzgórz Włodzickich. Wzniesienie położone jest niedaleko Słupca, w północno-środkowej części Wzgórz Włodzickich, na wschód od centrum Nowej Rudy.
Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych (dawniej niem. Moltketurm) – kamienna wieża widokowa zbudowana w 1913 r. na Górze Wszystkich Świętych o wys. 648 m n. p. m., stanowiącej część Wzgórz Włodzickich w pobliżu Nowej Rudy-Słupca w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim.
Góra Wszystkich Świętych (niem. Allerheiligen Berg ; 648 m n.p.m.) – szczyt z punktem widokowym w Sudetach Środkowych w paśmie Wzgórz Włodzickich. Wzniesienie położone jest niedaleko Słupca, w północno-środkowej części Wzgórz Włodzickich, na wschód od centrum Nowej Rudy .
Sanktuarium na Kościelcu – sanktuarium położone w Sudetach, w paśmie Wzgórz Włodzickich, na szczycie Kościelca. Bywa też często określane jako Sanktuarium na Górze Wszystkich Świętych. Poświęcone jest Matce Boskiej Bolesnej.
Dwór w Nowej Rudzie-Słupcu – wybudowany w XVII wieku w stylu barokowym, położony nad potokiem Dzik i w pobliżu kościoła, początkowo był dworem sędziowskim, następnie siedzibą szlachecką.
Nowa Ruda, Radkowska 27
Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Nowa Ruda-Słupiec diecezji świdnickiej. Znajduje się w dzielnicy Słupiec.
Nowa Ruda, Słupiecka 42
Muzeum Josepha Wittiga – placówka otwarta 8 maja 1997 z inicjatywy Fundacji Odnowy Ziemi Noworudzkiej, w domu Wittiga w Dolinie Olch, poświęcone pamięci Josepha Wittiga, teologa, poety, piewcy ziemi kłodzkiej i jego twórczości. W otwarciu uczestniczył m.in. ks.
Góra Świętej Anny (na niektórych mapach również Góra Anny, 647 m n.p.m.) – szczyt w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Środkowych, w paśmie Wzgórz Włodzickich. Wzniesienie położone jest w południowej części Nowej Rudy, w północno-środkowej części Wzgórz Włodzickich.
Wieża widokowa na Górze Świętej Anny – kamienna wieża widokowa zbudowana w 1911 r. na stanowiącej część Wzgórz Włodzickich Górze Świętej Anny, w Nowej Rudzie na Ziemi kłodzkiej. Obecnie znajduje się w niej telewizyjna stacja retransmisyjna Nowa Ruda/Góra Św. Anny. Właścicielem obiektu jest EmiTel.
Kościół świętej Anny – rzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii św. Mikołaja. Znajduje się na Górze Świętej Anny w dzielnicy Centrum.
Krępiec (645 m n.p.m.) – szczyt w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Środkowych w paśmie Wzgórz Włodzickich. Wzniesienie położone jest na południowy zachód od centrum Nowej Rudy, w północno-środkowej części Wzgórz Włodzickich.
Kościół Bożego Ciała – rzymskokatolicki kościół pomocniczy należący do parafii św. Mikołaja w Nowej Rudzie.
Nowa Ruda, Bohaterów Getta 10
Telefon: +48 872 46 96
Browar w Nowej Rudzie – budynek browaru wzniesiono w 1849 r. Pod koniec XIX wieku przebudowano go na browar parowy. Powstał wtedy kompleks z okazałym budynkiem fabrycznym w stylu ceglanego neogotyku. Po II wojnie światowej browar funkcjonował do lat 70. XX w.
Nowa Ruda, Bohaterów Getta 29
Telefon: +48 74 872 44 31
Sąd w Nowej Rudzie – obecnie Komisariat Policji znajduje się przy ul. Bohaterów Getta 29. Budynek zbudowano z cegły zdobionej piaskowcem na wzniesieniu Kobenberg w latach 1887-89 w stylu neorenesansu nawiązującego do renesansu niderlandzkiego, podobnie jak pałac przy ul. Piłsudskiego 20.
Nowa Ruda, Kościelna 12
Dom przy ul. Kościelnej 12 w Nowej Rudzie – jednokondygnacyjny budynek mieszkalny, zlokalizowany w noworudzkim centrum, ustawiony szczytem do ulicy. Budynek pochodzący z XVII wieku ma ciekawy portal, bryłę i sklepienia zachowane na parterze.
Fontanna w Nowej Rudzie – zwana jest Fontanną z grupą figuralną św. Jana Chrzciciela i Jezusa w scenie chrztu. Figury zostały odlane z brązu w firmie Lauchmann A. G. w Lauchhammer na Łużycach w 1909 r. według projektu prof. Wernera Schwarzberga z Wrocławia i prof. Schapera.
Nowa Ruda, Niepodległości 1
Telefon: +48 74 872 22 60
Poczta w Nowej Rudzie – budynek ze schodami od ul. Niepodległości wzniesiono w 1910 r. w stylu neoklasycystycznym. Jest to przykład dobrej architektury, na owe czasy nowoczesnej. Do niedawna znajdowała się w nim również noworudzka siedziba Telekomunikacji Polskiej SA.
Kamienica przy ul. Rynek 7 w Nowej Rudzie – obecnie budynek mieszkalny, trzykondygnacyjny z portalem kamiennym wzniesiony został w latach 1593-1603. Kamienicą podcieniowaną i dwukondygnacyjną była około 1736 r., następnie przebudowana w 1811 r.
Figura św. Floriana w Nowej Rudzie – noworudzka rzeźba św. Floriana została wykonana przez nieznanego rzeźbiarza, być może Michaela Ignatza Klahra w 1756 r. z piaskowca. Konchową (muszlową) misę z czerwonego piaskowca wieńczy cokół z figurą, który zdobi inskrypcja: ECCe s. FlorIanVm arDeat.
Figura św. Jana Nepomucena w Nowej Rudzie (ul. Cmentarna 1) – barokowa rzeźba św. Jana Nepomucena, ufundowana przez Fridricha Frantza Ferdinanda i Marię Magdalenę Winckler w 1706 r. stoi się przy moście na rzece Włodzica.

Strony