Konin - Architektura

Strony

Zamek w Gosławicach – zamek położony nad Jeziorem Gosławskim, zbudowany w latach 1418-1426 z inicjatywy biskupa Andrzeja Łaskarza wraz z gotyckim kościołem. Kompleks zamkowy składał się z dwóch budynków mieszkalnych, połączonych murem.
Ratusz w Koninie, ratusz na Starówce w Koninie, klasycystyczny, wzniesiony w latach 1796-1803, restaurowany w latach 1916–1917, wpisany do rejestru zabytków w 1953.
Konin, Wojska Polskiego 5
Konin, Plac Wolności 10
Kamienica klasycystyczna "Koliber" w Koninie położona jest u zbiegu ul. Zofii Urbanowskiej i placu Wolności. Zbudowano ją w 1 poł. XIX w., pokryta jest pilastrami jońskimi i tympanonem pokrytym wieńcem z wyrytą datą zakończenia budowli – 1840.
Konin, Maliniec, Gospodarcza 4
Konin, Plac Wolności 7
Kamienica Grodzka w Koninie położona jest przy wschodniej pierzei placu Wolności. Zbudowano ją w I poł. XIX w. Pokryta jest pilastrami jońskimi i gankiem pokrytym gzymsem kordonowym. Pośrodku elewacji znajduje się parterowy portyk.
Plac Zamkowy w Koninie (zwany także Placem Garncarskim) – plac usytuowany w starej części miasta. Przy jego zachodniej pierzei znajdował się dawny zamek rozebrany w połowie XIX wieku. Do 1828 roku obok niego stał słup milowy.
Konin, Stanisława Staszica 4
Konin, Plac Wolności 1
Konin, Plac Wolności 16
Dom Zemełki – zabytkowa kamienica w Koninie.
Konin, Kościelna 2
Szkoła Powiatowa w Koninie – budynek dwukondygnacyjny o cechach klasycyzmu pochodzi z początku XIX wieku. Fasada budowli zawiera mały szczyt w formie tympanonu wsparty przez pilastry doryckie.
Dawny Zajazd "Pod Jelonkiem" w Koninie położony jest przy rondzie na ulicy 3 Maja. Wybudowany na początku XIX wieku, znajdował się wówczas poza ówczesnymi granicami miasta. Narożnikowa, klasycystyczna budowla o jednej kondygnacji. Na ścianie budynku wisi herb zajazdu- jelonek.

Strony