Kolegiata Mariacka - Atrakcje

0

Strony

Kolegiata Najświętszej Marii Panny Królowej Świata – jeden z najcenniejszych zabytków Pomorza Zachodniego i jedna z najznakomitszych świątyń gotyckich w zlewisku Morza Bałtyckiego, oddziałująca na liczne realizacje w regionie; kościół zamyka od strony południowej wschodnią pierzeję Rynku Staromiejski
Stargard Szczeciński, Rynek Staromiejski 2
Odwach - Budynek odwachu położony jest bezpośrednio na południe od ratusza i wysunięty ku zachodowi przed ratuszową fasadę.
Stargard Szczeciński, Kazimierza Wielkiego 13
Dom Protzena (Kamienica gotycka) w Stargardzie usytuowana jest po wschodniej stronie Kolegiaty Mariackiej, przy ul. Kazimierza Wielkiego 13. Obecnie kamienica wykorzystywana przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Witolda Lutosławskiego.
Stargard Szczeciński, Rynek Staromiejski 1
Ratusz w Stargardzie Szczecińskim – średniowieczny ratusz, siedziba Rady Miejskiej Stargardu Szczecińskiego. Jeden z najstarszych zabytków w Stargardzie
Rynek Staromiejski w Stargardzie (d. Markt) - jeden z głównych placów miasta, stanowi centrum życia lokalnego od połowy XIII wieku.
Baszta Jeńców w Stargardzie zwana też Małą Prochową lub Kowalską. Baszta Jeńców, kolegiata Mariacka i pozostałe mury obronne rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 17 września 2010 została uznana za pomnik historii.
Arsenał (lub Zbrojownia) budynek położony w południowej części Starego Miasta w Stargardzie, o wymiarach 12,3 x 16,5 m, powstały ok. roku 1500. Ściany zostały udekorowane (podobnie jak baszta Morze Czerwone) układanymi z cegły zendrówki pasami rombowymi
Baszta Tkaczy w Stargardzie Szczecińskim (zw. także Lodową) zbudowana w połowie XV wieku baszta zbliżona jest kształtem do Baszty Morze Czerwone, ale jest nieco niższa, jej wysokość wynosi 31 m.
Dom Rohledera (lub Rohlederów, zwany także Domem Kletzinów, lub Kletzana) położony przy ul. Mieszka I w Stargardzie, obecnie jest siedziba Książnicy Stargardzkiej, należy do nielicznych pozostałości średniowiecznego budownictwa mieszczańskiego.
Brama Pyrzycka jest najbardziej okazałą z czterech bram wjazdowych do średniowiecznego miasta, które przetrwały do obecnych czasów, położona przy ul. Mieszka I w Stargardzie.
Baszta Morze Czerwone w Stargardzie Szczecińskim – gotycka baszta, będąca częścią obwarowań miejskich w Stargardzie Szczecińskim. Znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Warownej i W. Łokietka na Starym Mieście. Powstała w II poł. XIV w. Ma 34 m wysokości.
Stargard Szczeciński, Bolesława Chrobrego
Kościół Świętego Jana – gotycki kościół dominujący w panoramie Stargardu swoją strzelistą wieżą.
Stargard Szczeciński, Hetmana Stefana Czarnieckiego 34
Stargard Szczeciński, Plac Świętego Ducha 2
Kościół Świętego Ducha (niem. Heilig-Geist-Kirche) – neogotycka budowla wzniesiona w latach 1874-1877, na miejscu pierwotnego kościoła szpitalnego założonego w 1364. Położony poza obrębem murów miejskich należy do dekanatu Stargard Zachód.
Brama Młyńska (niem. Mühlentor, inne nazwy to: Wodna, Portowa, Herbowa, i Rzeczna) - jedna z czterech średniowiecznych bram miasta. Należy do unikatowych zabytków tego typu w Europie, zarówno przez funkcję jaką pełniła w średniowieczu, ale także ze względu na wyjątkową architekturę.
Wieża ciśnień w Stargardzie Szczecińskim zbudowana w latach 1896–1897 wieża ciśnień położona w Stargadzie Szczecińskim; położona jest poza obrębem murów miejskich, w parku Chrobrego. Ma wysokość 65 m i jest najwyższą tego rodzaju budowlą w Polsce.
Mury obronne w Stargardzie Szczecińskim – zespół fortyfikacji otaczających najstarsze części Stargardu Szczecińskiego. Ich budowę rozpoczęto po otrzymaniu praw miejskich, zachowana do dziś długość obwarowań wynosi ponad kilometr.
Baszta Białogłówka – z pierwszej połowy XV wieku, zabytek Stargardu Szczecińskiego, znajdujący się w najstarszej części Starego Miasta, na obrzeżu dawnego grodziska, w sąsiedztwie bramy Wałowej, na zakolu Iny.

Strony