Kielce - Architektura

Strony

Kielce, Plac Zamkowy 1
Telefon: +48 41 344 23 18
Pałac Biskupów Krakowskich – barokowy pałac w Kielcach, była rezydencja biskupów krakowskich. Jeden z symboli miasta.
Rynek – zwany też "kielecką starówką" znajduje się w ścisłym centrum Kielc, a jego istnienie datuje się od drugiej połowy XII wieku. W połowie XIV wieku, kiedy nastąpiła lokacja Kielc na prawie magdeburskim, ówczesny plac otrzymał nazwę Rynek.
Kielce, Plac Najświętszej Maryi Panny 3
Pałac Tomasza Zielińskiego – zabytkowy obiekt w centrum Kielc położony tuż obok Pałacu Biskupów Krakowskich przy ulicy Zamkowej. W skład wnętrza pałacyku wchodzi kilkanaście pomieszczeń, m.in.: Sala Koncertowa, Sala Klubowa, Sala Portretowa, kawiarnia, biblioteka, dwie baszty, oranżeria.
Kielce, Jana Pawła II 6
Telefon: +48 41 344 92 97
Dworek Laszczyków – jeden z najcenniejszych zabytków Kielc znajdujący się na południowym stoku Wzgórza Zamkowego przy ulicy Jana Pawła II. Jest to ostatni drewniany budynek tego typu w mieście, a jego historia sięga ponad 200 lat wstecz.
Kielce, Czarnowska 12
Telefon: +48 41 366 15 00
Dworzec PKS w Kielcach – charakterystyczny obiekt w centrum miasta przy ul. Czarnowskiej w kształcie rotundy. Budowę rozpoczęto w 1975 roku, budynek oddano do użytku 20 lipca 1984, w czterdziestą rocznicę PRL. Zaprojektowali go arch. Edward Modrzejewski, inż. Jerzy Radkiewicz i inż.
Ulica Sienkiewicza to reprezentacyjna ulica Kielc, wytyczona w latach 20. XIX wieku, łącząca w sobie charakter zabytkowy ze współczesnym centrum handlowym. Ma długość ok. 1270 metrów i ciągnie się od dworca kolejowego przy placu Niepodległości do placu Moniuszki.
Pomnik Czynu Legionowego w Kielcach – pomnik znajdujący się w Kielcach na Placu Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Piotra Ściegiennego obok Wojewódzkiego Domu Kultury.
Kielce, Księcia Mieszka I 48
Parafia Miłosierdzia Bożego w Kielcach – parafia rzymskokatolicka w Kielcach. Należy do dekanatu Kielce-Zachód diecezji kieleckiej. Założona w 1982. Jest obsługiwana przez księży diecezjalnych. Stanowi diecezjalne sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Mieści się przy ulicy Mieszka I, na osiedlu Czarnów.
Kielce, Jana Pawła II 12
Dworek Karscha – pochodzący z I połowy XIX wieku dworek w postaci parterowego budynku, do którego wchodzi się przez typowy dla tego typu budowli kolumnowy portyk. Znajduje się blisko centrum Kielc na wzgórzu Karscha przy skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i Ogrodowej.
Krzyż na Bruszni – modrzewiowy krzyż stojący na wzniesieniu Brusznia w Kielcach, upamiętniający miejsce spotkania powstańców styczniowych w nocy z 22 na 23 stycznia 1863, planujących atak na stacjonujący w Kielcach oddział rosyjskiego wojska pod dowództwem płk. Czengerego.

Strony