Kętrzyn - Zabytki architektury

Kętrzyn, Plac Zamkowy 1
Zamek krzyżacki w Kętrzynie – budowla gotycka pochodząca z drugiej połowy XIV w., znajdująca się w Kętrzynie.
Bazylika kolegiacka św. Jerzego w Kętrzynie – kościół św. Jerzego budowany na miejscu dawnej strażnicy od 1359, rozbudowywany do pierwszych lat XVI wieku.
Kętrzyn, Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 1-2
Ratusz w Kętrzynie – budynek mieści się przy placu Piłsudskiego. Został wybudowany w stylu eklektycznym w latach 1885-1886 z inicjatywy burmistrza Wiewiórowskiego. Jest to budowla z czerwonej cegły, trzykondygnacyjna. Do 1997 był nieprzerwanie siedzibą władz miejskich.
Wieża ciśnień w Kętrzynie – wieża ciśnień znajdująca się w Kętrzynie przy ulicy Sikorskiego, wybudowana na początku XX wieku. Od 1987 figuruje w Rejestrze Zabytków.
Kętrzyn, Bolesława Limanowskiego 9a
Cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Kętrzynie – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Olsztyn diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Kętrzyn, Generała Władysława Sikorskiego 15
Kościół Świętej Katarzyny w Kętrzynie – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Kętrzyn II - Północny Wschód. Mieści się w Kętrzynie, w województwie warmińsko-mazurskim.
Kętrzyn, Zjazdowa 9
Stara Synagoga w Kętrzynie – zbudowana w 1853 roku przy ulicy Zjazdowej, w rzędzie kamienic z XIX-XX wieku. Gmina żydowska sprzedała synagogę baptystom w 1914 roku. W 1917 roku przebudowano budynek na kościół, który znajdował się tam do 1985 roku.
Kętrzyn, Zjazdowa 5
Kościół ewangelicki świętego Jana w Kętrzynie – kościół parafialny należący do diecezji mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Mieści się w Kętrzynie, w województwie warmińsko-mazurskim.
Nowa Synagoga w Kętrzynie – nieistniejaca synagoga, która znajdowała się w Kętrzynie, na rogu obecnych ulic Ignacego Daszyńskiego i Powstańców Warszawy.
Kętrzyn, Adama Mickiewicza 1
Dawna loża wolnomularska w Kętrzynie – zabytkowy budynek w Kętrzynie. Budowę rozpoczęto w 1860 roku z inicjatywy Antona Brillowskiego, mistrza miejscowej loży Drei Thore des Tempels. Po kasacji loży w okresie III Rzeszy budynek został skonfiskowany przez miasto.