Katowice - Parki

Lasek Alfreda (nazywany także parkiem Alfreda) − teren parkowy i zespół zieleni urządzonej w Katowicach, w dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec, pomiędzy aleją Wojciecha Korfantego a placem Alfreda, w rejonie Kolonii Alfred.
Park Wełnowiecki w Katowicach − park położony w katowickiej dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec, pomiędzy ulicami Cisową, Jesionową i Owocową.
Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Źródła Kłodnicy" – zespół przyrodniczo-krajobrazowy znajdujący się w południowej części miasta Katowice (styk dzielnic: Brynów, Osiedle Paderewskiego-Muchowiec, Giszowiec i Piotrowice-Ochojec), na terenie Lasów Murckowskich, u źródeł rzeki Kłodnicy.
Katowice, Gościnna
Park Giszowiecki w Katowicach − park położony w katowickiej dzielnicy Giszowiec, usytuowany pomiędzy placem Pod Lipami a ulicami: Gościnną, Wesołowską i Działkową.
Dolina Trzech Stawów (niem.: Stauweiher, śl: Sztauwajery) − park i kompleks rekreacyjno-sportowy, znajdujący się w Katowicach, w dzielnicy osiedle Ignacego Paderewskiego−Muchowiec.
Katowice, Chorzowska
Park Alojzego Budnioka (nazywany również parkiem Budnioka lub Rowem Wełnowieckim) − park położony w katowickiej dzielnicy Śródmieście, na rogu ulicy Chorzowskiej i ulicy Jana Nepomucena Stęślickiego, naprzeciwko biurowca Chorzowska 50.
Park Załęski w Katowicach − powstał na terenie ogrodu jordanowskiego, który został założony na Załężu w 1938 r. Po II wojnie światowej ogród jordanowski dysponował starym budynkiem otoczonym dużym parkiem z dwoma czynnymi basenami i ich zapleczem.
Park Olimpijczyków w Katowicach − park miejski położony w katowickiej dzielnicy Szopienice-Burowiec, pomiędzy ulicą Wypoczynkową, ulicą 11 Listopada i placem Ogród Dworcowy .
Park Zadole − określany jako Tereny Rekreacyjne Zadole park miejski w katowickiej dzielnicy Piotrowice-Ochojec, a dokładniej w jej najbardziej na północ wysuniętej części - Zadole. Tereny parku rozpoczynają się od ul. Wczasowej i Poziomkowej, przecięte są ul.
Park Bogucki w Katowicach (nazywany także parkiem Bogucickim) − park położony w katowickiej dzielnicy Bogucice, usytuowany pomiędzy ulicami Kopalnianą, księdza Franciszka Ścigały i Nadgórników.
Katowicki Park Leśny – rozległy obszar leśny rozciągający się od centralnej części Katowic po południowe kresy miasta. Jest to największy obszar zielony Katowic. Nosił imię Romana Stachonia. Od typowych parków miejskich odróżnia go nieregularna, pierwotna forma znacznej jego części.
Park Murckowski w Katowicach (nazywany także Parkiem KWK Murcki) − park miejski położony w katowickiej dzielnicy Murcki, pomiędzy ulicą Bielską i ulicą Pawła Kołodzieja.
Katowice, Kościuszki
Park im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach – największy teren parkowy w granicach administracyjnych miasta. Park rozciąga się między ulicami: T. Kościuszki, Mikołowską i Górnośląską. Zajmuje powierzchnię 72 ha.
Park Powstańców Śląskich w Katowicach − park usytuowany w katowickiej dzielnicy Śródmieście. W parku znajduje się pomnik Powstańców Śląskich (odsłonięty 1 września 1967) oraz pomnik generała Jerzego Ziętka (odsłonięty 19 listopada 2005).