Kaplica św. Jadwigi Śląskiej na Zadnim Groniu w Wiśle-Czarnem - Atrakcje

0

Strony

Kaplica pw. Św. Jadwigi Śląskiej – kaplica w Wiśle, znajdująca się na terenie rezydencji prezydenta RP. Kaplica znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli beskidzkiej.
Wisła, Zameczek 1
Telefon: 33 854 65 00
Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle – zamek w Wiśle, modernistyczny, wzniesiony w latach 1929–1930 według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza dla prezydenta RP Ignacego Mościckiego; w latach 1931–1952 i od 2002 rezydencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Zadni Groń (728 m n.p.m.) – kopcowate, zalesione wzniesienie w Beskidzie Śląskim, w ramieniu Kozińców na terenie miasta Wisły. Wzniesienie to wyrasta w kierunku północno-wschodnim od szczytu Kubalonki i opada swymi stokami nad jezioro zaporowe w Wiśle Czarnem – Jezioro Czerniańskie.
Jezioro Czerniańskie (Zbiornik Czerniański) – zbiornik zaporowy utworzony w celach retencyjnych i jako rezerwuar wody pitnej w miejscu połączenia Białej i Czarnej Wisełki w Wiśle Czarne (województwo śląskie) poprzez budowę zapory ziemnej w 1973 roku.
Kubalonka (830 m n.p.m.) – zalesiony, niewybitny szczyt o dwóch spłaszczonych wierzchołkach, wznoszący się w Paśmie Baraniej Góry w Beskidzie Ślaskim, tuż na północny wschód od przełęczy Kubalonka.
Szarcula (761 m n.p.m.) – płytkie siodło w Paśmie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, w głównym grzbiecie wododziałowym Polski, dzielącym dorzecza Wisły i Olzy (Odry).
Szarcula (803 m m n.p.m.) - dwuwierzchołkowe, zalesione wzniesienie w Pasmie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Wydłużone w kierunku z północnego zachodu na południowy wschód leży w wododziale Wisły (Czarnej Wisełki) i Olzy (Odry).
Wisła - faunistyczny rezerwat wodny na terenie miasta Wisła w powiecie cieszyńskim. Znajduje się w centrum Pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim.
Wisła, Cieńków 3
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wiśle Czarnem – parafia luterańska w Wiśle, w dzielnicy Czarne, należąca do diecezji cieszyńskiej. Parafia powstała w wyniku podziału parafii w Wiśle Centrum z dniem 1 grudnia 1994.
Kubalonka (758 m n.p.m.) – przełęcz w Beskidzie Śląskim, pomiędzy szczytami Kubalonki (830 m n.p.m.) oraz nienazwanym wierzchołkiem o wysokości 818 m n.p.m. Oddziela ona pasmo Stożka i Czantorii od Pasma Wiślańskiego, zwanego też Pasmem Baraniej Góry.
Kozińce (776 m) – szczyt w Beskidzie Śląskim. Stanowi kulminację grzbietu, który biegnie w kierunku północno-zachodnim od szczytu Kubalonki i rozdziela doliny Wisły oraz Głębiczka (niżej – Kopydła).
Stacja Narciarska Cieńków w Wiśle – ośrodek narciarski położony w Wiśle-Malince w Beskidzie Śląskim na północnym zboczu grzbietu Cieńków.
Kościół Świętego Krzyża w Istebnej – kościół obrządku rzymskokatolickiego w osiedlu Kubalonka w Istebnej. Położony nieco poniżej siodła przełęczy, po jej południowej stronie, tuż ponad drogą z Wisły do Istebnej.
Wisła, os. Bajcary 6a
Wyciągi Narciarskie Klepki Wisła Malinka – ośrodek narciarski położony w Wiśle Malince w Beskidzie Śląskim na południowym zboczu Czupla (882 m. n.p.m.) w Paśmie Baraniej Góry. Ośrodek znajduje się ok. 500 na wschód od skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w Wiśle-Malince.
Wisła, Cieńkowska 5
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wiśle Malince – parafia luterańska w Wiśle, w dzielnicy Malinka, należąca do diecezji cieszyńskiej. Parafia powstała w wyniku podziału parafii w Wiśle Centrum z dniem 1 grudnia 1994.
Kościół Matki Bożej Fatimskiej w Istebnej – drewniany kościół parafialny parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Istebnej-Stecówce, na górskiej polanie, którą przecina Główny Szlak Beskidzki.

Strony