Kamienica Eduarda Schulza

0

Kamienice Eduarda Schulza w Bydgoszczy – kamienice położone w Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej 66-68.

Czytaj dalej

Kamienice Eduarda Schulza w Bydgoszczy – kamienice położone w Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej 66-68.

Położenie

Budynki stoją we wschodniej pierzei ul. Gdańskiej, między ul. Słowackiego a al. Mickiewicza.

Historia

Kamienice wzniesiono w latach 1904-1905 dla restauratora Eduarda Schulza, prawdopodobnie według projektu architekta Rudolfa Kerna. Jednorodne stylistycznie budynki powstały na należących do właściciela dwóch posesjach (Gdańska 66 i 68). Obie kamienice tworzyły kompleks połączony zarówno formą architektoniczną, jak również osobami właścicieli i pełnioną funkcją. Nieruchomości powstały na miejscu wcześniejszej zabudowy, wykorzystywanej do celów rozrywkowo-wypoczynkowych.

W połowie XIX wieku na zapleczu dzisiejszych kamienic znajdował się ogród letni i kręgielnia należące do egzekutora sądowego Karla Hildebrandta, a w latach 80. XIX wieku powstała restauracja. W 1882 roku w ogrodzie na zapleczu posesji wzniesiono drewniany budynek letniego teatru, nazywany początkowo „Wiktoria”, według projektu budowniczych: Józefa Święcickiego i Antona Hoffmanna. Odbywały się tu przedstawień teatralne i koncerty.

W 1893 roku posesję nabył restaurator Eduard Schulz. Za jego czasów kompleks nosił nazwę „Elysium”, a od 1906 r. restaurację umieszczoną w nowym budynku nazwano „Restaurant zum Reichskanzler”. W 1922 roku właścicielem parceli stało się Towarzystwo Hotelowe „Deutsches Haus”, które prowadziło tu dalej restaurację, niemiecki teatr „Deutsche Bühne” oraz hotel działający w kamienicach przy ul. Gdańskiej 66-68 do 1945 roku. W okresie po II wojnie światowej funkcjonowała tutaj restauracja "Słowianka", w której górnej sali w listopadzie 1975 uruchomiono dyskotekę. W latach 1947-1949 w miejscu dawnego budynku teatralnego wybudowano według projektu architekta Alfonsa Licznerskiego obecny Teatr Polski.

Architektura

Kamienice posiadają fasady zdobione dekoracją o formach secesyjnych, znacznie uszczuplone w wyniku przebudów i remontów. Z dawnej dekoracji fasady budynku na Gdańskiej 66, zniszczonej podczas współczesnych prac remontowych, pozostały jedynie relikty sztukaterii i boniowanie parteru. Natomiast na fasadzie kamienicy przy Gdańskiej 68 przetrwały maszkarony i stylizowane motywy roślinne. Zachowała się również klatka schodowa z oryginalnymi drzwiami, balustradami i sztukateriami.


Kamienica Eduarda Schulza - to miejsce nie ma jeszcze przewodnika, a jego lokalizacja jest niepotwierdzona. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik i/lub wskazać lokalizację tego miejsca.