Hala Lipowska - Atrakcje

0

Strony

Hala Lipowska – rozległa polana na południowo-wschodnim stoku Lipowskiego Wierchu (1324 m), na obszarze Żywieckiego Parku Krajobrazowego. W przeszłości była intensywnie użytkowana pastersko, stąd tradycyjna nazwa "hali", nie mająca jednak nic wspólnego z halą jako piętrem roślinnym w górach.
Lipowski Wierch (1324 m) – szczyt w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki w Beskidzie Żywieckim. Nazwa pochodzi od lip, które dawniej zapewne na jego stokach rosły.
Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej – schronisko górskie w Beskidzie Żywieckim, kilkaset metrów na wschód od wierzchołka Lipowskiego Wierchu (1324 m). Położone jest na Hali Lipowskiej, na wysokości 1290 m n.p.m. Swoją historią sięga okresu międzywojennego.
Rysianka (1322 m) – szczyt w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki w Beskidzie Żywieckim. Rysianka jest zwornikiem dla trzech grzbietów.
Schronisko PTTK na Hali Rysiance w Beskidzie Żywieckim jest położone na wysokości 1290 m n.p.m.
Hala Rysianka – wielka polana w Beskidzie Żywieckim, położona na wschodnich i południowo-wschodnich zboczach Rysianki. Jej nazwa, podobnie jak nazwa szczytu, pochodzą od rysia. Polana rozciąga się na wysokości od ok.
Boraczy Wierch (1244 m) – szczyt w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w grzbiecie, który od Rysianki (1322 m) biegnie w północno-zachodnim kierunku poprzez Lipowski Wierch (1324 m) i Boraczy Wierch do Redykalnego Wierchu (1144 m).
Przełęcz Pawlusia (1176 m) – przełęcz w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki w Beskidzie Żywieckim, pomiędzy szczytami Rysianki (1322 m) i Romanki (1366 m).
Hala Pawlusia – polana na północnym, opadającym do przełęczy Pawlusia grzbiecie Rysianki w Beskidzie Żywieckim. Jest to dawna hala pasterska, jej nazwa pochodzi od nazwiska właściciela.
Martoszka lub Zamkowski Wierch (1187 m) – wypiętrzenie na grzbiecie Romanki w Beskidzie Żywieckim (Grupa Lipowskiego Wierchu i Romanki), znajdujące się pomiędzy przełęczą Pawlusia (1176 m) a Romanką (1366 m). Nazwę Martoszka podaje mapa Compass, nazwę Zamkowski Wierch mapa Geoportalu.
Rezerwat przyrody "Pod Rysianką" – częściowy rezerwat leśny w Beskidzie Żywieckim, na północno-wschodnich stokach przełęczy między Rysianką i Trzema Kopcami.
Bacmańska Góra (1054 m) – niewielki wierzchołek na południowo-zachodnim grzbiecie Boraczego Wierchu (1244 m) w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki w Beskidzie Żywieckim.
Hala Łyśniowska – polana w masywie Romanki w Beskidzie Żywieckim. Dokładniej znajduje się na wschodnich, opadających do doliny potoku Sopotnia stokach Martoszki i ciągnie się od przełęczy Pawlusia (1176 m) po wysokość około 1230 m.
Przełęcz Bory Orawskie (słow. Mútňanske sedlo) – położona na wysokości ok. 930 m przełęcz w Beskidzie Żywieckim między szczytami Połom (973 m) i Magurka (1143 m).
Redykalny Wierch (1144 m) – szczyt w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w grzbiecie odchodzącym od Rysianki w południowo-zachodnim kierunku poprzez Lipowski Wierch i Boraczy Wierch do Redykalnego Wierchu.
Polana Cerchla – polana w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki w Beskidzie Żywieckim. Położona jest na południowych, zboczach Bacmańskiej Góry, na wysokości około 820-880 m.
Hala Wieprzska – polana w masywie Romanki w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się na jej południowo-wschodnich stokach, na wysokości około 1000 – 1150 m i należy do miejscowości Żabnica. Z hali wypływa dopływ potoku Zimna Raztoka. Jest to dawna hala pasterska.
Połom (słow. Polom, 973 m) – mało wybitne wzniesienie tuż po południowo-zachodniej stronie przełęczy Bory Orawskie w Grupie Pilska w Beskidzie Żywieckim (Beskid Orawski na Słowacji). Według słowackiej mapy szczyt ma wysokość 973 m i znajduje się na słowackiej stronie.
Wilczy Groń (ok. 960 m) – mało wybitne wzniesienie w Grupie Pilska w Beskidzie Żywieckim (Beskidy Orawskie na Słowacji), znajdujące się w granicznym grzbiecie polsko-słowackim, pomiędzy Połomem i Wielkim Groniem.

Strony