Górczyna - Atrakcje

0
Górczyna (522 m) – niewielkie wzniesienie na zachodnim krańcu pasma Łopusza w Beskidzie Wyspowym, w obrębie miejscowości Żegocina i Rozdziele. Nazwa pochodzi od należącego do Żegociny osiedla Górczyna na jej północnych stokach.
Cmentarz wojenny nr 301 - Żegocina – cmentarz z I wojny światowej zaprojektowany przez Franza Starka, znajdujący się we wsi Żegocina w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Żegocina.
Murowany kościół pod wezwaniem świętego Mikołaja Biskupa w Żegocinie - kościół parafialny z 1896 roku. Należy do dekanatu Lipnica Murowana.
Cmentarz wojenny nr 302 - Żegocina – cmentarz z I wojny światowej zaprojektowany przez Franza Starka, znajdujący się we wsi Żegocina w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Żegocina.
Łopusze – nazwa obejmująca dwa szczyty w najdalej na wschód wysuniętej części Beskidu Wyspowego, który traci już tutaj swój „wyspowy” charakter i tworzy pasmo o równoleżnikowym przebiegu.
Żarnówka – pojedyncze, najdalej na południe wysunięte wzniesienie na Pogórzu Wiśnickim. Ma wysokość 457 m n.p.m. i sąsiaduje od południa z górą Łopusze, która należy już do Beskidu Wyspowego. Żarnówka położona jest na terenie gminy Żegocina, w miejscowościach: Żegocina, Łąkta Górna, Bytomsko.
Figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej znajduje się na skrzyżowaniu dróg przy Szkole Podstawowej w Rozdzielu. Została ufundowana w 1934 roku przez Franciszka Sutora na pamiątkę stulecia dworu w Rozdzielu.
Bacówka "Nad Wilczym Rynkiem" (dawniej "U Wojtka", "Na Zadzielu") – bacówka turystyczna położona w Beskidzie Wyspowym na wschodnich stokach Kamionnej (801 m), ponad Przełęczą Widoma.
Drewniany krzyż został posadowiony na rozstaju dróg, w miejscu, gdzie znajduje się masowa mogiła ofiar epidemii cholery z XIX wieku. Został ufundowany przez Jakuba Gołębia jako wotum za ocalenie jego rodziny od epidemii.
Stacja Narciarska Laskowa-Kamionna – ośrodek narciarski położony w pobliżu Laskowej w Beskidzie Wyspowym na wschodnim zboczu góry Kamionnej (801 m n.p.m).
Cuba (596 m) – wzgórze w Beskidzie Wyspowym. Znajduje się po wschodniej stronie przełęczy Widoma (535 m), która oddziela go od wschodniego grzbietu Kamionnej (801 m). Przez Widomą prowadzi droga wojewódzka nr 965.
Kaplica Jezusa Miłosiernego w Rozdzielu, w przysiółku Rosochatka została wzniesiona z intencji Ireny i Józefa Pławeckich w 2007 roku na przeciw brzozowego krzyża. Drewniana, o charakterze otwartej wiaty, kryta blachą, zwieńczona krzyżem. Na ścianach bocznych po parze dużych okien.
Zbudowany w konstrukcji zrębowej z drewna modrzewiowego w 1563 roku, w stylu gotyckim, z fundacji króla Zygmunta Augusta. Istnieje również hipoteza, że pochodzi z XV wieku. Prawdopodobne jest, że część materiałów ze starego kościoła użyto przy budowie nowego.
Kaplica Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Rozdzielu została zbudowana w latach 1958-1961 z inicjatywy pochodzącego z Kamionki Małej ks. Michała Krawczyka. Ów ksiądz chciał w ten sposób uczcić i umocnić kult Matki Bożej w okolicy.
Kamionna (801 m, na dawnych mapach może mieć wysokość 805 m) – szczyt górski w Beskidzie Wyspowym, graniczący od północy z Pogórzem Wiśnickim. Dawniej zwany również Makowicą, Jeziernikiem lub Patrią.