Góra Połom

0

Góra Połom (niem. Kitzelberg, 667 m n.p.m.) – szczyt w pobliżu miejscowości Wojcieszów w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim, w Górach Kaczawskich, w Sudetach Zachodnich.

Połom leży na lewym brzegu Kaczawy, nad Wojcieszowem Górnym, na zakończeniu krótkiego grzbiety bocznego, odchodzącego od Barańca w Południowym Grzbiecie ku północnemu wschodowi.

Cały masyw zbudowany jest z wapieni krystalicznych (marmurów) z wkładkami fyllitów, łupków węglanowych, zieleńców i łupków zieleńcowych, które występują też wokoło. Są to skały metamorficzne pochodzące z górnego kambru i należące do metamorfiku kaczawskiego. Te starsze skały metamorficzne pocięte są żyłami młodszych porfirów (ryolitów).

W wapieniach rozwinęły się na dużą skalę zjawiska krasowe - leje krasowe, jaskinie, często z bogatą szatą naciekową : stalaktytami, stalagmitami, stalagnatami, draperiami, perłami jaskiniowymi i innymi. Są one od wielu lat systematycznie niszczone przez rozrastające się kamieniołomy.

Wapienie te są eksploatowane od kilkuset lat, co doprowadziło do znacznych przekształceń całego masywu. Jego charakterystyczna, "nadgryziona" sylwetka widoczna jest z wielu miejsc w Górach Kaczawskich, Pogórzu Kaczawskim, Rudawach Janowickich i Karkonoszach.

W X-XII wieku Słowianie zaczęli zasiedlać wzdłuż biegu Kaczawy. Według legendy na pobliskiej Górze Połom znajdowała się święty gaj i pogańska świątynia.

Na terenie Góry Połom przez długi czas istniał rezerwat przyrody, który prawie zupełnie zniszczony został przez eksploatację wapieni. Podobny los spotkał inne atrakcje tego regionu – liczne jaskinie odwiedzane onegdaj przez speleologów, które są systematycznie odkrywane i niszczone.

Góra Połom - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.