Gmina Sokołów Małopolski

0

Gmina Sokołów Małopolski - gmina miejsko-wiejska w powiecie rzeszowskim, w województwie podkarpackim.

Warto zobaczyć

Kościół Opatrzności Bożej w Trzebosi – kościół znajdujący się w Trzebosi, wybudowany w miejsce poprzedniego kościoła parafialnego w latach 80. XIX wieku. Siedziba parafii pod tym samym wezwaniem erygowanej około stu lat wcześniej.
Sokołów Małopolski, Leopolda Okulickiego
Nowy cmentarz żydowski w Sokołowie Małopolskim – został założony w 1880 roku i znajduje się przy obecnej ul. Okulickiego. Do naszych czasów na powierzchni 0,5 ha zachowało się ponad dwieście macew z przełomu XIX i XX wieku.
Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Wólce Niedźwiedzkiej − parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji rzeszowskiej w dekanacie Sokołów Małopolski. Erygowana 15 grudnia 1927.
Wydrze – rezerwat przyrody położony na terenie gminy Rakszawa w województwie podkarpackim. Obejmuje fragmenty oddziałów leśnych 35 (c, d), 44 (a, b) i 45 (a, b, d) leśnictwa Wydrze (nadleśnictwo Leżajsk).
Sokołów Małopolski, Jana Kochanowskiego
Stary cmentarz żydowski w Sokołowie Małopolskim – został założony w 1687 roku i znajdował się przy obecnej ul. Kochanowskiego. Był wykorzystywany do 1853 roku. Uległ zniszczeniu podczas II wojny światowej, po wojnie wybudowano na jego terenie magazyny.
Sokołów Małopolski, Kazimierza Wielkiego
Synagoga w Sokołowie Małopolskim – synagoga znajdująca się w Sokołowie Małopolskim przy ulicy Kazimierza Wielkiego.
Obóz NKWD Trzebuska - Turza (zwany „Mały Katyń”) – obóz koncentracyjny zorganizowany przez NKWD w sierpniu 1944 roku w pobliżu Sokołowa Małopolskiego dla pojmanych polskich żołnierzy Armii Krajowej, dezerterów sowieckich i cywilów. Działał do połowy listopada 1944 roku.