Gmina Sierakowice - Przyroda

Białe Jezioro (kaszb. Biôłé Jezoro) – przepływowe jezioro wytopiskowe na Pojezierzu Kaszubskim w powiecie kartuskim (województwo pomorskie).
Jezioro Długie (Łyśniewo) (kaszb. Jezoro Dłudżé) – wąskie jezioro rynnowe na Pojezierzu Kaszubskim w gminie Sierakowice powiatu kartuskiego (województwo pomorskie). Najbliższymi miejscowościami są Karczewko, Łyśniewo Sierakowickie i Migi, na północny zachód od jeziora znajduje się Jezioro Trzono.
Świniewo - jezioro rynnowe położone na Pojezierzu Kaszubskim (gmina Sierakowice, powiat kartuski, województwo pomorskie) przy drodze wojewódzkiej nr 211 pomiędzy Puzdrowem a Sierakowicami. Powierzchnia całkowita: 12 ha.
Bukowskie Jezioro (kaszb. Jezoro Bùkòwsczé) – leśne jezioro przepływowe na Pojezierzu Kaszubskim w powiecie kartuskim (województwo pomorskie).
Miemino (Mienino) - jezioro w Polsce położone w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Sierakowice na obszarze Pojezierza Kaszubskiego, na północny zachód od wsi Łyśniewa Sierakowickiego. Wysokość zwierciadła: 169,6 m n.p.m., ogólna powierzchnia: 21,98 ha
Tuchlińskie Jezioro (kaszb.Tëchlëńscze Jezoro) – jezioro rynnowe na Pojezierzu Kaszubskim w powiecie kartuskim (województwo pomorskie). Jezioro znajduje się na turystycznym Szlaku Kamiennych Kręgów. Wysokość zwierciadła 167,4 m n.p.m., ogólna powierzchnia: 31,69 ha
Trzono – jezioro morenowe na Pojezierzu Kaszubskim, w gminie Sierakowice, w powiecie kartuskim, w województwie pomorskim. Jezioro położone jest na obrzeżach wsi Łyśniewo Sierakowickie, na północny zachód od Sierakowic, pomiędzy jeziorami Długim, a Memino.
Jezioro Gowidlińskie (kaszb. Jezoro Gòwidlińsczé) – przepływowe jezioro rynnowe na Pojezierzu Kaszubskim w powiecie kartuskim (województwo pomorskie). Akwen jeziora jest częścią dużej rynnie polodowcowej - rozciągającej się od Gowidlina po Sulęczyno.
Warlińskie Jezioro – przepływowe jezioro wytopiskowe w Polsce położone w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Sulęczyno na obszarze Pojezierza Kaszubskiego. Pełni wraz z sąsiadującym na zachodzie jeziorem Chojnackim głównie funkcje rekreacyjno-turystyczne.
Jezioro Folwarczne - jezioro wytopiskowe na Pojezierzu Kaszubskim w powiecie wejherowskim (województwo pomorskie). Jezioro Folwarczne położone jest na północnozachodnim krańcu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w zespole jezior Potęgowskich.
Jezioro Święte (kaszb. Jezoro Swiãté, niem. Swantesee) – jezioro o ogólnej powierzchni 23,44 ha i maksymalnej głębokości 5 m, położone na południe od wsi Bukowina w województwie pomorskim, na terenie gminy Sierakowice w powiecie kartuskim oraz gminy Cewice w powiecie lęborskim.
Junno, Jezioro Jumno (kaszb. Jezoro Junno) - jezioro na Pojezierzu Kaszubskim w powiecie kartuskim (województwo pomorskie).
Chojnowe Jezioro - jezioro wytopiskowe w Polsce położone w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Sulęczyno na obszarze Pojezierza Kaszubskiego. Pełni wraz z sąsiadującym na wschodzie jeziorem Warlińskie (Warleńskim) głównie funkcje rekreacyjno-turystyczne.
Jezioro Kamienickie (kaszb. Jezoro Kamienicczé) – jezioro na Pojezierzu Kaszubskim w powiatach kartuskim i lęborskim (województwo pomorskie).