Gmina Pleśna - Religia

Strony

Cmentarz wojenny nr 171 - Łowczówek - zwany także Cmentarzem legionistów polskich w Łowczówku. Położony jest północnym stoku wzgórza Kopaliny (398 m), nad drogą Łowczów – Rychwałd.
Cmentarz wojenny nr 197 - Szczepanowice – austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie na terenie jego okręgu VI Tarnów.
Cmentarz wojenny nr 178 w Woźnicznej - zabytkowy cmentarz z I wojny światowej. Zaprojektowany przez Heinricha Scholza na planie koła. W centrum znajduje się kopiec z drewnianym krzyżem. W sześciu grobach zbiorowych i 24 pojedynczych pochowano tu 12 żołnierzy austro-węgierskich oraz 116 rosyjskich.
Cmentarz wojenny nr 159 w Lichwinie – austriacki cmentarz z I wojny światowej.
Cmentarz wojenny nr 193 w Dąbrówce Szczepanowskiej – zabytkowy cmentarz z I wojny światowej. Zaprojektowany przez Heinricha Scholza. Elementem centralnym jest kamienny pomnik z czterema tablicami inskrypcyjnymi o treści (tłum.):
Cmentarz wojenny nr 172 Łowczówek – austriacki cmentarz z I wojny światowej. Zaprojektowany przez Siegfrieda Hellera. Elementem centralnym jest kapliczka z XIX w. W czterech grobach zbiorowych i sześciu pojedynczych pochowano tu 5 żołnierzy austro-węgierskich i 15 żołnierzy rosyjskich.
Cmentarz wojenny nr 186 w Lichwinie – zabytkowy cmentarz z I wojny światowej.
Cmentarz wojenny nr 187 w Lichwin – austriacki cmentarz z I wojny światowej.
Cmentarz wojenny nr 194 w Szczepanowicach – zabytkowy cmentarz z I wojny światowej. Zaprojektowany przez Heinricha Scholza. Na pomniku centralnym znajduje się inskrypcja o treści (tłum.): "Dążyliśmy do waśni - znaleźliśmy pokój"
Cmentarz wojenny nr 188 Rychwałd – cmentarz z I wojny światowej. Zaprojektowany przez Heinricha Scholza. W 4 grobach zbiorowych pochowano tu 29 żołnierzy austro-węgierskich i 22 żołnierzy rosyjskich. W latach 1997-1998 cmentarz został odnowiony ze środków Austriackiego Czarnego Krzyża.
Cmentarz wojenny nr 177 w Woźnicznej - zabytowy cmentarz z I wojny światowej. Zaprojektowany przez Heinricha Scholza. W centrum znajduje się kamienny słup zwieńczony krzyżem. W 10 grobach zbiorowych i 64 pojedynczych pochowano tu 64 żołnierzy austro-węgierskich i 60 rosyjskich.
Cmentarz wojenny nr 173 w Pleśnej – zabytkowy cmentarz z I wojny światowej. Zaprojektowany przez Siegfrieda Hellera. Pomnikiem centralnym jest kapliczka, która znajduje się jednak poza ogrodzeniem. Umieszczono na niej tablicę inskrypcyjną o treści (tłum.):
Cmentarz wojenny nr 189 w Lubince – zabytkowy cmentarz z I wojny światowej. Zaprojektowany przez Heinricha Scholza. W 24 grobach zbiorowych i 26 pojedynczych pochowano tu 94 żołnierzy austro-węgierskich i 18 żołnierzy rosyjskich.
Cmentarz wojenny nr 191 - Lubcza - austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie i znajdujący się na terenie jego okręgu VI Tarnów.
Cmentarz wojenny nr 190 w Janowicach – zabytkowy cmentarz z I wojny światowej.
Cmentarz wojenny nr 192 Lubcza – zabytkowy cmentarz z I wojny światowej. Zaprojektowany przez Gustava Rossmanna. Elementem centralnym jest neorenesansowa kaplica z tablicą inskrypcyjną o treści (tłum.):
Cmentarz wojenny nr 185 w Lichwinie – zabytkowy cmentarz z I wojny światowej.
Cmentarz wojenny nr 195 - Szczepanowice – austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie na terenie jego okręgu VI Tarnów.
Cmentarz wojenny nr 179 w Woźnicznej - zabytkowy cmentarz z I wojny światowej. Zaprojektowany przez Heinricha Scholza. Znajduje się w pobliżu linii kolejowej, w dolinie Białej. W 20 grobach pojedynczych pochowano tu 3 żołnierzy austro-węgierskich oraz 17 rosyjskich.

Strony