Gmina Opatów - Atrakcje

Opatów, Klasztorna 3
Klasztor bernardynów w Opatowie – barokowy klasztor bernardyński znajdujący się w Opatowie w województwie świętokrzyskim.
Opatów, Plac Obrońców Pokoju 34
Ratusz w Opatowie – obecna siedziba władz miasta i gminy Opatów.
Opatów, Generała Stefana Grota-Roweckiego 8
Kolegiata św. Marcina w Opatowie – romański kościół parafialny pw. Świętego Marcina z Tours ulokowany w Opatowie, w województwie świętokrzyskim. Jest to najcenniejszy zabytek Opatowa. Posiada status kolegiaty.
Opatów, Szpitalna
Mogiła zbiorowa z powstania 1863 r. – zabytkowa mogiła założony w drugiej połowie XIX wieku, znajdujący się w Opatowie, usytuowana jest na terenie Szpitala Rejonowego w Opatowie przy ul Szpitalnej. Na mogile otoczonej metalowym płotkiem znajduje się metalowy krzyż.
Parafia pw. św Bartłomieja Apostoła w Strzyżowicach – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Strzyżowicach, w diecezji sandomierskiej, jedna z 24 parafii tworząca dekanat Opatów.
Opatów, Adama Mickiewicza
Mogiła z powstania 1863 r. mjra Ludwika Topór-Zwierzdowskiego – zabytkowa mogiła założona w drugiej połowie XIX wieku, znajdująca się w Opatowie. Usytuowana jest przy skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i 1-go Maja.
Opatów, Legionów
Mogiła z powstania 1863 r. ks. Franciszka Przybyłowskiego – zabytkowa mogiła założona w drugiej połowie XIX wieku, znajdująca się w Opatowie, usytuowana jest przy skrzyżowaniu ulic Legionów i Tadeusza Kościuszki, na stokach Wzgórza Kolegiackiego.
Synagoga w Opatowie – synagoga znajdująca się w Opatowie między ulicami Szeroką i Starowałową, niedaleko rynku.
Opatów, Henryka Sienkiewicza 17
Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie – muzeum położone w Opatowie. Placówka powstała w 2005 roku w wyniku współpracy powiatu opatowskiego oraz Stowarzyszenia Inicjatyw Geodezyjnych i Kartograficznych „GEOCENTRUM”. Jej siedzibą jest budynek opatowskiego Starostwa.