Gmina Ogrodzieniec - Atrakcje

Zamek Ogrodzieniec  to okazałe, utrwalone ruiny warowni i magnackiej rezydencji, wkomponowanej w naturalną formację skalną, położone na wzniesieniu zwanym Górą Zamkową.  Zamek w Podzamczu, często błędnie zwany zamkiem w Ogrodzieńcu,  to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na Szlaku
Kościół parafialny pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła w Gieble – XII-wieczny kościół romański, znajdujący się w Gieble, jeden z najstarszych w Małopolsce kościołów wiejskich.
Strażnica Ryczów – budowla obronna w pobliżu Ryczowa, w gminie Ogrodzieniec. Powstała prawdopodobnie w końcu XIV w. z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Obecnie w stanie ruiny.
Góra Janowskiego lub Góra Zamkowa – najwyższe wzniesienie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej o wysokości (według ostatnich pomiarów) 516 m n.p.m. Na starszych mapach turystycznych podawana jest wysokość 504 lub 503 m n.p.m.
Kościół Przemienienia Pańskiego w Ogrodzieńcu - kościół rzymskokatolicki znajdujący się w mieście Ogrodzieniec, w województwie śląskim przy ulicy Tadeusza Kościuszki.
Park Miniatur w Ogrodzieńcu – park znajdujący się przy ruinach Zamku Ogrodzienieckiego we wsi Podzamcze k. Ogrodzieńca. Park zawiera makiety w skali 1:25 wszystkich zamków i warowni położonych na Szlaku Orlich Gniazd, m.in.: Zamek Lipowiec w Babicach Zamek w Pieskowej Skale
Rezerwat przyrody Ruskie Góry – rezerwat przyrody nieożywionej na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej położony nieopodal wsi Złożeniec, w gminie Pilica założony w 2000 roku.
Góra Birów (461 m n.p.m.) – wzniesienie znajdujące się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej we wsi Podzamcze koło Ogrodzieńca. Góra posiada charakterystycznie zwieńczenie w postaci niecki otoczonej licznymi ostańcami skalnymi tworzącymi strome urwiska.