Gmina Krynica-Zdrój - Atrakcje

Strony

Krynica-Zdrój, Bulwary Dietla 4
Krynica-Zdrój, Bulwary Dietla 2/1
Cerkiew św. Michała Archanioła w Polanach - drewniana cerkiew greckokatolicka, obecnie kościół rzymskokatolicki z zachowanym kompletnym wyposażeniem, włącznie z ikonostasem.
Krzyżowa lub Uzda (812 m) – szczyt wznoszący się ponad Krynicą. Znajduje się w Paśmie Jaworzyny Beskidu Sądeckiego, w grzbiecie oddzielającym dolinę Kryniczanki od doliny Czarnego Potoku będącego jej dopływem.
Cerkiew pw. śś. Kosmy i Damiana w Bereście zbudowano w 1842. Jest to cerkiew łemkowska, typ północno-zachodni, wariant młodszy, orientowana, drewniana, konstrukcji zrębowej. Trójdzielna: prezbiterium zamknięte trójbocznie, szersza kwadratowa nawa i prostokątny babiniec.
Krynica-Zdrój, Słotwińska 50
Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krynicy-Zdroju – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji tarnowskiej w dekanacie Krynica-Zdrój. Erygowana w 1981. Jest najmłodszą parafią w mieście. Mieści się przy ulicy Słotwińskiej.
Krynica-Zdrój, Krynica Dolna, Józefa Ignacego Kraszewskiego 181a
Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krynicy-Zdroju - świątynia greckokatolicka wybudowana w latach 1872 – 1875.
Tylicz, Konfederatów Barskich
Cerkiew św. św. Kosmy i Damiana w Tyliczu - dawna greckokatolicka cerkiew w Tyliczu.
Cerkiew pod wezwaniem św. Włodzimierza Wielkiego w Krynicy-Zdroju – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Nowy Sącz diecezji przemysko-nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Góra Parkowa (742 m) – szczyt w Paśmie Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim, na terenie Krynicy-Zdroju. Jest jednym z głównych terenów rekreacyjnych, spacerowych i sportowych miasta Krynica-Zdrój.
Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krynicy-Zdroju - parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji tarnowskiej w dekanacie Krynica-Zdrój. Erygowana w 1925. Jest najstarszą parafią w mieście. Mieści się przy ulicy Kościelnej.
Cerkiew św. św. Kosmy i Damiana w Piorunce - dawna greckokatolicka cerkiew w Piorunce.
Krynica-Zdrój, Bulwary Dietla 19
Muzeum Nikifora – muzeum w Krynicy-Zdroju, w którym zgromadzono obrazy i pamiątki po słynnym malarzu-prymitywiście, Nikiforze Krynickim. Muzeum ulokowane jest w drewnianym budynku „Romanówka” w centrum Krynicy, przy Bulwarach Dietla, tuż za Starym Domem Zdrojowym.
Cerkiew św. Michała Archanioła w Mochnaczce. Cerkiew powstała w XVIII w. Przekształcona poważnie w 1846, wybudowano wtedy nowe prezbiterium, dotychczasowe włączając do powiększonej nawy i przykrywając oba człony wspólnym dachem. Odnawiana w latach 1923, 1929 i 1960-1964.
Kościół św. św. Piotra i Pawła – kościół drewniany położony we wsi Tylicz w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Krynica-Zdrój. Świątynia należy do diecezji tarnowskiej.
Krynica-Zdrój, Józefa Ignacego Kraszewskiego 72
Parafia pw. Świętego Antoniego Padewskiego w Krynicy-Zdroju – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji tarnowskiej w dekanacie Krynica-Zdrój. Erygowana w 1980. Mieści się przy ulicy Kraszewskiego.
Krynica-Zdrój, Marszałka Józefa Piłsudskiego 63

Strony