Gmina Koszęcin - Atrakcje

Pałac w Koszęcinie - zespół pałacowy w stylu klasycystycznym położony w centrum miejscowości Koszęcin w powiecie lublinieckim. Obecna siedziba Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".
Koszęcin, Powstańców Śląskich 15
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Koszęcinie w diecezji gliwickiej zbudowany został w latach 1907 - 1908.
Brusiek, Kościelna
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela – w miejscowości Brusiek, powiat lubliniecki, diecezja gliwicka.
Koszęcin, Świętej Trójcy
Kościół odpustowy pw. Świętej Trójcy w Koszęcinie w diecezji gliwickiej – zbudowany w 1724 r., na miejscu poprzedniej świątyni z XVI w. Leży na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
Strzebiń, Lubliniecka 47
Parafia świętego Krzyża w Strzebiniu – parafia rzymskokatolicka w metropolii katowickiej, diecezji gliwickiej, dekanacie woźnickim.
Rezerwat przyrody Jeleniak Mikuliny (szl. Jeleniok Mikuliny) - rezerwat przyrody utworzony w 1957 r., obejmujący powierzchnię ok. 45,1 ha, z czego 28,22 ha to zarastające stawy, 4,41 ha to torfowiska, 11.71 ha stanowi powierzchnię leśną, a 0,67 ha to drogi.
Cmentarz żydowski w Cieszowej – cmentarz położony kilkaset metrów od miejscowości Cieszowa w gminie Koszęcin.
Kościół św. Marcina w Cieszowej - drewniany kościół z 1751 r. położony na terenie miejscowości Cieszowa w dekanacie Sadów, w diecezji gliwickiej, jest siedzibą Parafii św. Marcina Biskupa i Wyznawcy w Cieszowej.
Sadów, Powstańców Śląskich
Gotycki, murowany kościół św. Józefa, konsekrowany w 1331 roku. Jest on jednym z najstarszych kościołów na Śląsku. Do parafii należą obecnie miejscowościWierzbie oraz Harbułtowice.
Pałac w Wierzbiu – wybudowany w miejscowości Wierzbie.
Synagoga w Cieszowej – jedna z najstarszych synagog na Śląsku, zbudowana przed 1751 rokiem przez budowniczego istniejącego do dziś kościoła, który powstał właśnie w tym roku.
Sadów, Powstańców Śląskich