Gmina Komańcza - Atrakcje

Strony

Cerkiew Opieki Matki Boskiej w Komańczy - cerkiew greckokatolicka w Komańczy, w województwie podkarpackim.
Cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Komańczy – aktualnie istniejąca cerkiew prawosławna w Komańczy. Świątynia parafialna. Należy do dekanatu Sanok diecezji przemysko-nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Położona na podkarpackim Szlaku Architektury Drewnianej.
Chryszczata (997 m n.p.m.) – szczyt w Bieszczadach, w paśmie Wołosania (inne nazwy tego pasma to: Wysoki Dział, Wielki Dział Etnograficzny). Na szczycie stoi betonowa wieża geodezyjna z czasów zaborów.
Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy w Rzepedzi - drewniana cerkiew z 1824, obecnie wykorzystywana wspólnie przez katolików obrządku łacińskiego i bizantyjskiego.
Cerkiew pod wezwaniem Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Szczawnem – prawosławna cerkiew filialna. Należy do parafii Spotkania Pańskiego w Morochowie, w dekanacie Sanok diecezji przemysko-nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Klasztor Nazaretanek w Komańczy funkcjonuje od maja 1928 roku. Powstał jako Dom Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu na terenie diecezji przemyskiej. Na początku 1927 r w wynajętym domu zamieszkało 5 sióstr, zajmując się głównie parafialnym kościołem i zakrystią.
Cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Turzańsku – drewniana filialna cerkiew prawosławna (w swoich dziejach służyła też grekokatolikom i rzymskokatolikom), wzniesiona w latach 1801-1803.
Cerkiew św. Dymitra w Radoszycach – drewniana cerkiew greckokatolicka z 1868. Obecnie rzymskokatolicki kościół filialny pw. Matki Bożej Wspomożycielki należący do parafii w Komańczy.
Cerkiew św. Michała Archanioła w Kulasznem – drewniana cerkiew greckokatolicka z pocz. XX wieku, wzniesiona na miejscu wcześniejszej. Spłonęła w pożarze w 1974, została odbudowana ponownie z przeznaczeniem na kościół rzymskokatolicki, ale przy zachowaniu specyfiki architektury cerkiewnej.
Cerkiew św. Onufrego w Wisłoku Wielkim, obecnie kościół katolicki pod tym samym wezwaniem – dawna cerkiew greckokatolicka w Wisłoku Wielkim, wzniesiona między 1850 a 1853.
Przełęcz Łupkowska – przełęcz na wysokości 640 m n.p.m. oddzielająca Beskid Niski od Bieszczadów, a jednocześnie Karpaty Zachodnie od Wschodnich. Przełęcz leży na granicy Polski ze Słowacją. Pod przełęczą znajduje się tunel o długości 416 metrów.
Schronisko PTTK w Komańczy – zwane również „Pod Kuźnią”, dawniej „Podkowiata”, położone jest w Komańczy-Letnisku. Znajduje się w zbudowanej w latach 1933-34 drewnianej willi letniskowej. Do 1964 budynek był dzierżawiony przez Oddział PTTK w Rzeszowie i prowadzona tu była stacja turystyczna.
Cmentarz żydowski w Woli Michowej – został założony w XVIII wieku i zajmuje powierzchnię 0,3 ha na której zachowało się około dziesięciu (według innych źródeł około trzydziestu) nagrobków z napisami w języku hebrajskim, spośród których najstarszy pochodzi z 1780 roku.
Krąglica – szczyt o wysokości 943 m n.p.m. w Bieszczadach Zachodnich, w Wysokim Dziale.
Schronisko w Łupkowie "Chata na Końcu Świata" – prywatne schronisko turystyczne (chatka studencka), położona na terenie wsi Łupków w dolinie potoku Roztoka, na wysokości ok. 580 m n.p.m. Obiekt prowadzony jest przez Stowarzyszenie Miłośników Schroniska w Łupkowie.
Wahalowski Wierch (666 m n.p.m.) – wzniesienie blisko wschodniej granicy Beskidu Niskiego. Znajduje się nad wsią Komańczą. Szczyt głównie pokryty łąką; sporadyczne zarośla i samotne drzewa. Na szczycie znajduje się betonowy trójnóg niegdyś używany w triangulacji. Szlaki turystyczne
Schronisko "Nad Smolnikiem" – prywatne schronisko turystyczne, położone na zachodnim stoku Magurycznego w paśmie Wysokiego Działu w Bieszczadach, na wysokości 620 m n.p.m.
Przełęcz Radoszycka (słow. Laborecky priesmyk, także Przełęcz Beskid nad Radoszycami, 684 m n.p.m.) - przełęcz w głównym grzbiecie wododziałowym Karpat, we wschodniej części Beskidu Niskiego. Stanowi przejście z doliny Osławicy (na północy) w dolinę Laborca (na południu).
Baba, t. Kanasiówka (823 m n.p.m.) – zalesiony szczyt we wschodniej części Beskidu Niskiego. Leży na terenie Jaśliskiego Parku Krajobrazowego. Ze stoków Kanasiówki wypływają dwie ważne rzeki Beskidu Niskiego: Jasiołka i Wisłok. Część masywu obejmuje Rezerwat przyrody Źródliska Jasiołki.

Strony