Gmina Grodzisk Wielkopolski - Atrakcje

Strony

Klasztor franciszkanów w Woźnikach – zabytkowy klasztor i kościół franciszkanów, na terenie archidiecezji poznańskiej, w województwie wielkopolskim.
Ratusz w Grodzisku Wielkopolskim – zabytkowy, trzykondygnacyjny ratusz z 1830 roku, położony na Starym Rynku w Grodzisku Wielkopolskim. Siedziba władz samorządowych i instytucji publicznych.
Kościół Świętego Ducha w Grodzisku Wielkopolskim - zabytkowy kościół w Grodzisku Wielkopolskim
Kościół pobernardyński pw. Najświętszego Imienia Jezus i Niepokalanego Poczęcia NMP w Grodzisku Wielkopolskim – kościół wraz z klasztorem, wzniesione w 1662 roku, z fundacji Jana Leopolda Opalińskiego, kasztelana nakielskiego.
Kościół farny pw. św. Jadwigi Śląskiej - kościół w Grodzisku Wielkopolskim powstał już prawdopodobnie w XI w. W 2 poł. XIII w., po kanonizacji św. Jadwigi (1267) powstała zapewne parafia pod jej wezwaniem.
Grodzisk Wielkopolski, Żwirki i Wigury 3
Gmach Sądu Rejonowego w Grodzisku Wielkopolskim - eklektyczny budynek sądowy zlokalizowany w Grodzisku Wielkopolskim przy ulicy Żwirki i Wigury 3.
Dom Rzemiosła, kamienica eklektyczna wybudowany w stylu "kostiumu francuskiego" w 1891 roku przez Abrahama Herzfelda (1838-1907), miejscowego kupca, żydowskiego pochodzenia. Pierwotnie mieścił się w nim skład żelaza należący do właściciela.
Kościół poewangelicki pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa - jest budowlą neogotycką z 1905 roku, architektem był Ludwig von Tiedemann (twórca bliźniaczego kościoła pw. Świętej Trójcy w berlińskiej dzielnicy - Lankwitz, także kościoła św. Jerzego w Sopocie).
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ptaszkowie – kościół parafialny w Ptaszkowie, w województwie wielkopolskim, wpisany do rejestru zabytków. Budowla pochodzi z 1904 r. i posiada wysoką wieżę o spiczastym zwieńczeniu. Wyposażenie ma cechy neoromańskie. Starsze są krucyfiks z 1530 r.
Dwór Heyderów – wzniesiony w poł. XIX w. w Grodzisku Wielkopolskim dla ówczesnych właścicieli dóbr grodziskich - Heyderów, na miejscu dawnej rezydencji Opalińskich, zwanej trochę na wyrost "zamkiem", gdyż Grodzisk Wielkopolski nie był główną siedzibą tego rodu.
Kamienica w stylu eklektycznym - zw. Pałacykiem Andrzejewskich. Dom powstał ok. 1900 roku u zbiegu dzisiejszych ulic Kolejowej i Półwiejskiej. Projektantem, budowniczym i jednocześnie właścicielem tej rezydencji był Franciszek Andrzejewski.
Pompa św. Bernarda w Grodzisku Wielkopolskim – zabytkowe ujęcie wody na rynku w Grodzisku Wielkopolskim. ↑ Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolska (pol.). 31 grudnia 2014; 28 dni temu.
Park Miejski w Grodzisku Wielkopolskim – dawny park krajobrazowy z połowy XIX wieku, zlokalizowany na południowy-zachód od Starego Rynku w Grodzisku Wielkopolskim, obecnie funkcjonujący jako park miejski.

Strony