Gmina Dębnica Kaszubska - Przyroda

Konradowo (także Strzegomino, d. Jezioro koło PGR Niemcewo) (kaszb. Kònradowò) – jeziororetencyjne na rzece Słupi w Polsce położone na obszarze Wysoczyzny Polanowskiej w Parku Krajobrazowym Dolina Słupi w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, na terenie gminy Kołczygłowy.
Jezioro Głębokie (kaszb. Jezoro Głãbòczé) - jezioro w woj. pomorskim, w pow. słupskim, w gminie Dębnica Kaszubska.
Konitopskie Jezioro (kaszb. Jezoro Kònitòwsczé) - przepływowe jezioro wytopiskowe położone na Wysoczyźnie Polanowskiej, na północnym skraju obszaru leśnego Parku Krajobrazowego Doliny Słupi, w pobliżu wsi Gałęzów i Niepoględzie w woj. pomorskim, w pow. słupskim, w gminie Dębnica Kaszubska.
Jezioro Dobrskie (kaszb. Jezoro Dabrzewsczé) - przepływowe jezioro rynnowe położone na Wysoczyźnie Polanowskiej, w gminie Dębnica Kaszubska, powiatu słupskiego, leżące na terenie Wysoczyzny Polanowskiej.
Rybiec - przepływowe jezioro wytopiskowe położone na Wysoczyźnie Polanowskiej, na południowym skraju obszaru leśnego Parku Krajobrazowego Doliny Słupi, w gminie Dębnica Kaszubska, powiat słupski, województwo pomorskie, na obrzeżach wsi Podwilczyn. Powierzchnia całkowita: 14,2 ha.
Krzynia (także Krzemień, kaszb. Krziniò) – jeziororetencyjne na rzece Słupi w Polsce, położony na obszarze Wysoczyzny Polanowskiej w Parku Krajobrazowym Dolina Słupi w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, na terenie gminy Dębnica Kaszubska.
Jesion z Motarzyna - najstarszy i najgrubszy jesion wyniosły w Polsce, pomnik przyrody. Rośnie we wsi Motarzyno w gminie Dębnica Kaszubska w otoczeniu innych starych drzew w parku podworskim. Ma 404 lata (w roku 2008), 715 cm obwodu (na wysokości 130cm). Średnica pierśnicy drzewa to 227,5 cm.
Park pałacowy w Podolu Małym – park pałacowy w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Dębnica Kaszubska, we wsi Podole Małe. Właścicielem terenu jest Leśnictwo Podole Małe, będące jednostką organizacyjną Nadleśnictwa Łupawa.
Rezerwat Źródliskowe Torfowisko - utworzony w 2008 roku rezerwat torfowiskowy o powierzchni 8,17 ha. Obejmuje dużą, izolowaną, kopułę wiszącego torfowiska źródliskowego. Miąższość torfu dochodzi tam do 2 m.