Gmina Busko-Zdrój - Zabytki architektury

Strony

Busko-Zdrój, Bohaterów Warszawy 8
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Busku-Zdroju – najstarszy, po-norbertański kościół parafialny w Busku-Zdroju. Pierwotny kościół został wzniesiony w miejscu dzisiejszego około roku 1166.
Kościół pw. św. Stanisława Biskupa w Chotelku, z 1527 r., jest jedynym zachowanym na Kielecczyźnie obiektem XVI-wiecznego drewnianego budownictwa sakralnego.
Kościół św. Marii Magdaleny w Dobrowodzie – rzymskokatolicka świątynia z połowy XIV w., ufundowany przez biskupa krakowskiego Floriana z Mokrska w 1354 r., rozbudowany w XV w.; w latach 1524-1525 został przebudowany w stylu późnogotyckim, nadając mu obecny kształt.
Busko-Zdrój, Bohaterów Warszawy
Kościół św. Leonarda w Busku-Zdroju - drewniana świątynia cmentarna wybudowana w 1699 roku, w miejscu istniejącego tam wcześniej kościoła. Jest to budowla o konstrukcji zrębowej, jednonawowa, z węższym, zamkniętym wielobocznie prezbiterium, niewielką zakrystią od północy i kruchtą od zachodu.
Kościół św. Jakuba w Szczaworyżu – wzniesiony ok. 1630 r.
Dwór w Szańcu – murowany dwór z lat 1580-1609 położony w miejscowości Szaniec w powiecie buskim w województwie świętokrzyskim w Polsce. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa świętokrzyskiego.
Synagoga w Busku-Zdroju – synagoga znajdująca się w Busku-Zdroju przy obecnej ulicy Partyzantów 6, w pobliżu rynku.
Kaplica św. Anny w Busku-Zdroju (nazywana też kościółkiem zdrojowym) została wzniesiona w stylu neogotyckim w 1888 roku. Położona jest na najwyższym wzniesieniu parku zdrojowego, we wschodniej części uzdrowiska Busko-Zdrój, nieopodal Sanatorium Maroni.
Szpital Dziecięcy Kompleksowej Rehabilitacji „Górka” – jeden z najbardziej znanych szpitali dziecięcych w Polsce. Szpital i sanatorium są zlokalizowane w południowej, sanatoryjno-parkowej części znanego świętokrzyskiego uzdrowiska, Buska-Zdroju.
Busko-Zdrój, Adama Mickiewicza 7

Strony