Gdańsk - Zabytki sakralne

Strony

Archikatedra gdańska (oliwska) – kościół pw. Trójcy Świętej, NMP i św. Bernarda w Gdańsku, w dzielnicy Oliwa, przy ul. Bpa Edmunda Nowickiego 5.
Bazylika św. Brygidy – kościół w Gdańsku na Starym Mieście, na osiedlu Osiek, na tyłach kościoła św. Katarzyny. ↑ Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo pomorskie (pol.). 30 września 2014. .
Gdańsk, Stare Przedmieście, Żabi Kruk 2
Kościół św. Piotra i Pawła – kościół w Gdańsku, przy ulicy Żabi Kruk. Jest on historyczną farą Starego Przedmieścia. Należy do grupy największych kościołów gotyckich w Gdańsku. W latach 1622-1945 był głównym kościołem gdańskich ewangelików reformowanych.
Bazylika św. Mikołaja i klasztor dominikanów – jedna z najstarszych świątyń w Gdańsku, powstała u schyłku XII wieku. ↑ Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo pomorskie (pol.). 30 września 2014. .
Gdańsk, Księdza Józefa Zator-Przytockiego 3
Kolegiata Gdańska pw. Serca Jezusowego – zabytkowy kościół w Gdańsku Wrzeszczu.
Gdańsk, Wrzeszcz, Gomółki 11/13
Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Gdańsku – parafia rzymskokatolicka usytuowana w Gdańsku. Należy do dekanatu Gdańsk-Oliwa, który należy z kolei do archidiecezji gdańskiej. Obecnym proboszczem parafii jest ks. Józef Domoradzki CR.
Gdańsk, Elżbietańska 9/10
Kościół św. Józefa w Gdańsku – kościół rektorski należący do parafii św. Brygidy archidiecezji gdańskiej. Do kościoła przylega kaplica, w której przez cały dzień odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu, w czasie której można też skorzystać z sakramentu pojednania.
Gdańsk, Żabianka, Plac Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1
Gdańsk, Święty Wojciech, Trakt Świętego Wojciecha 440
Kościół świętego Wojciecha w Gdańsku – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się na gdańskim Świętym Wojciechu. Należy do dekanatu Gdańsk-Śródmieście archidiecezji gdańskiej.
II Dwór (niem. II Hof) – zabytkowa posiadłość przy ulicy Polanki 124, w dzisiejszej dzielnicy Gdańska, Oliwie. Był największym zespołem architektonicznym spośród dworów w Oliwie.
Opactwo Cystersów w Oliwie – dawne zgromadzenie zakonne cystersów w Oliwie (obecnie dzielnicy Gdańska), najstarsza placówka klasztorna na Pomorzu Gdańskim istniejąca nieprzerwanie od 1188 do 1831 roku, a w latach 1466–1772 trwale opowiadająca się po stronie Rzeczypospolitej w jej nieustannych sporach
Gdańsk, Św. Trójcy
Kościół Świętej Trójcy w Gdańsku – późnogotycka świątynia wzniesiona dla osadzonych w 1419 Franciszkanów na terenie Starego Przedmieścia (Lastadii), południowej części historycznego Gdańska. Kościół stanowi część dawnego zespołu klasztornego Braci Mniejszych, w którego skład wchodzą kaplica Św.
Gdańsk, Świętojańska
Kościół św. Jana w Gdańsku – gotycki kościół, dawniej parafialny, położony na Głównym Mieście w Gdańsku, przy ul. Świętojańskiej 50. Jeden z najcenniejszych zabytków miasta.
Gdańsk, Elżbietańska
Kościół św. Elżbiety w Gdańsku – zabytkowy kościół rektorski, leżący w granicach parafii św. Brygidy archidiecezji gdańskiej. W latach 1622-1820 była to druga świątynia gdańskich kalwinistów.
Gdańsk, Głęboka 1
Parafia pw. Matki Boskiej Bolesnej w Gdańsku – parafia rzymskokatolicka usytuowana w Gdańsku, ustanowiona 1 kwietnia 1929. Należy do dekanatu Gdańsk-Dolne Miasto archidiecezji gdańskiej. Parafią zarządzali kolejno: Ks. Klemens Fedtke (1925-1935) Ks. Franciszek Kroll (1935-1945)
Kościół św. Ignacego Loyoli w Gdańsku – zabytkowy, pojezuicki kościół w Gdańsku na osiedlu Orunia-Św. Wojciech-Lipce w rejonie historycznym Stare Szkoty. Świątynia pełni funkcje kościoła parafialnego i kolegiaty. Znajduje się przy niej siedziba rzymskokatolickiej parafii św.
Gdańsk, Podmłyńska
Kościół św. Katarzyny – najstarszy kościół parafialny na Starym Mieście w Gdańsku. Powstał w latach 1227–1239, fundatorami byli książęta Pomorza Gdańskiego, rozbudowany został w XIV w. W latach 1555–1945 należał do protestantów. Jego patronką jest św. Katarzyna Aleksandryjska z Egiptu.
Gdańsk, Gościnna 15
Kościół św. Jana Bosko – zabytkowy kościół parafialny na gdańskiej Oruni, wyznania rzymskokatolickiego. Pierwotnie była to świątynia ewangelicka i nosiła wezwanie świętego Jerzego. Od 1945 roku kościołem zarządzają salezjanie. Świątynia znajduje się w centrum Oruni przy ul. Gościnnej.

Strony