Galeria Kordegarda

0

Galeria Kordegarda – galeria sztuki, filia Narodowe Centrum Kultury.

Konstanty A. Jeleński śledząc przemiany sztuki współczesnej odniósł wrażenie: „… jakby sztuka była tylko obrazem na ścianie, literatura – książką na półce, a nie wymiarem rzeczywistości”. Jak więc sprawić, by sztuka odzyskała ten zapomniany wymiar i połączyć ją na powrót ze społecznym zaangażowaniem? Na to pytanie starają się odpowiedzieć działania galerii Kordegarda.

Wydaje się bowiem, że nie wystarczy już dziś prosty podział na panele i warsztaty, na twórców i odbiorców, na stare i nowe. Edukacja musi stać się się uczestnictwem, a wykład dyskusją. To, co nowo powstałe musi czerpać z tego, co uniwersalne. Galeria musi stać się centrum kultury.

Wystawy Program wystawienniczy galerii Kordegarda łączy więc – a czasem ściera ze sobą – różne wymiary: obejmuje prezentację najważniejszych artystów współczesnych, twórczości alternatywnej i sztuki klasycznej. Zestawia w tej samej przestrzeni nurty polskiej sztuki i kultury, które zwykle nie występują razem. Realizujemy wystawy artystów polskich z dużym naciskiem na twórczość młodych.

Kordegarda współpracuje również z licznymi partnerami, którzy prezentują wystawy gościnne.

Spotkania i projekty Wystawom towarzyszą liczne spotkania, koncerty, warsztaty. Kordegarda prowadzi również stałą działalność interdyscyplinarną, która obejmuje różne formy sztuk.

Od 2011 roku co miesiąc w czwartek, odbywają się spotkania z poezją i sztuką współczesną pod nazwą "Głosy w Kordegardzie" prowadzone przez Bronisław Maja. Gośćmi są wybitni poeci, rozmowy dotyczą mistrzów i szkół poetyckich oraz najciekawszych zjawiskach w poezji współczesnej. Spotkaniom towarzyszą koncerty, wystawy i multimedialne prezentacje sztuki współczesnej.

W listopadzie rozpoczął się cykl spotkań skierowanych dla absolwentów sztuk artystycznych pod nazwą "Absolwent". Projekt "Absolwent" to cykl spotkań, wykładów i dyskusji wokół tematyki związanej z funkcjonowaniem artysty na rynku pracy. Będziemy mówić o formach zatrudnienia artystów, działalności gospodarczej w sztuce, ubezpieczeniach, emeryturach, podatkach, dotacjach krajowych i unijnych, wypełnianiu wniosków i rezydencjach.

Edukacja Kordegarda prowadzi działalność edukacyjną dla dzieci i seniorów. Zajęcia popularyzują sztukę, dotykają tematów szeroko pojętej kultury i społeczeństwa. Zajęcia edukacyjne prowadzone są we współpracy z organizajcami pozarządowymi, nieformalnymi grupami edukatorów, szkołami i przedszkolami. W ramach programu edukacyjnego działa program stażowy dla studentów.

Kultura na wynos Lokalizacja Kordegardy jest wyjątkowa. Krakowskie Przedmieście to jednocześnie przestrzeń otwarta, najważniejszy ciąg spacerowy Warszawy i miejsce kojarzone z niedostępnością, sferą władzy. Z przecięcia tych dwóch ścierających się uwarunkowań wyrósł projekt Kultura na Wynos. To program galerii Kordegarda, który promuje wolną kulturę i działania artystyczne poza galeryjnymi murami. Stanowi on kontrapunkt dla wystaw. Jego celem jest wyjście poza "pudełko" galerii, sprawienie, by odbiorcy stali się współtwórcami działań artystycznych.

Kultura na Wynos obejmuje między innymi warsztaty eksplorujące granice współczesnej sztuki i działania promujące czytelnictwo, które odwołują się do historycznej funkcji budynku Kordegardy, w którym od 1857 roku mieścił się skład książek i nut Gebethner i Wolff.

Koordynatorką Galerii Kordegarda jest Aleksandra Chrzanowska - Purchla.

Galeria Kordegarda - nie napisano jeszcze przewodnika po tym miejscu oraz nie mamy jego zdjęć. Jeśli znasz to miejsce lub masz jego zdjęcia, to tutaj możesz napisać przewodnik lub dodać swoje zdjęcia.