Dom Pod Krzyżem

0

Dom pod Krzyżem – zabytkowy budynek przy ulicy Szpitalnej 21 w Krakowie. Mieści się w nim Muzeum Teatralne im. Stanisława Wyspiańskiego, będące oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Muzeum prezentuje stałą wystawę Dzieje teatru krakowskiego oraz wystawy czasowe w tzw. Galerii Teatralnej.

Nazwa budynku pochodzi od krzyża, zawieszonego na jego zewnętrznej ścianie (obecnie jest to kopia, oryginał znajduje się w muzeum). Historia Domu pod Krzyżem sięga średniowiecza, kiedy mieścił się tutaj szpital dla ubogich scholarów. Według Jana Długosza został on zbudowany w 1474 roku. Kilkakrotnie przebudowywany, w XVIII wieku Dom został zamieniony na przytułek dla ubogich. Na początku XX wieku Rada Miasta planowała wyburzyć budynek (zobacz Kościół Ducha Świętego w Krakowie), ale ostatecznie przekształcono go na domy mieszkalne i sklepy, a następnie na siedzibę Związku Plastyków Polskich. W roku 1933 otwarto tu teatr Cricot, w 1939 Dom przeznaczono na siedzibę Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Stała ekspozycja została otwarta w 1969 roku i składają się na nią eksponaty przekazane przez Muzeum Narodowe w 1952, przedmioty otrzymane w spadku po Ludwiku Solskim oraz dary teatrów krakowskich i osób prywatnych.

Dom Pod Krzyżem - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.