Dawna szkoła parafialna

0

Dwupiętrowy, neogotycki, zbudowany z czerwonej cegły gmach szkoły parafialnej powstał w 1899 roku. Już w 1900 rozpoczęto tu zajęcia w 12 klasach utworzonych dla chłopców i dziewcząt, które prowadzone były w języku niemieckim. Pomimo iż była to szkoła katolicka, uczęszczały tu także dzieci wyznania protestanckiego (mniejszość). 
Po wybudowaniu w 1913 nowej szkoły, przeniesione zostały do niej klasy żeńskie, a dotychczasową szkołę przekształcono w szkołę męską. W obu szkołache uczyło się wtedy ponad 1100 dzieci. W 1939 roku szkoła przestała być wyznaniowa i zamieniono ją na Państwową Szkołę Powszechną (Gemeinschaftsschule), co spowodowane było ogólnokrajowymi zmianami w systemie oświaty (zniesiono szkoły religijne). Nauka religii wróciła do szkoły na krótko po 2 wojnie światowej, a sama szkoła - już jako polska szkoła podstawowa funkcjonowała tu do 1975 roku.
Po zamknięciu szkoły budynek pełnił m.in. funkcje biurowe, a 2001 został przekazany stowarzyszeniu "Hospicjum Opolskie" i przeszedł gruntowny, wieloletni remont, którego koszt wyniósł 4.5 mln złotych. W 2012 roku uruchomiono tu hospicjum Betania.

Z ciekawostek warto dodać, że w okresie międzywojennym szkoła nosiła imię Alberta Leo Schlagetera, niemieckiego bojówkarza, kreowanego przez nazistów na bohatera narodowego, a znienawidzonego przez Polaków, za liczne okrucieństwa, których dopuścił się na powstańcach.