Brzozowski Dom Kultury - Atrakcje

0
Brzozów, Armii Krajowej 4
Telefon: +48 13 43 419 38
Budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Brzozowie – budynek będący pierwotnie siedzibą gniazda Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Brzozowie. Budynek został zbudowany w 1910; w 1956 został siedzibą Brzozowskiego Domu Kultury. Mieści się przy ulicy Armii Krajowej 3
Brzozów, Adama Mickiewicza 29
Kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego w Brzozowie – kościół rzymskokatolicki, barokowy stojący na ziemi brzozowskiej. Zbudowany został w latach 1676-1686, a konsekrowany był w 1688 r. Dwie wieże pochodzą z lat 1718-1724. Jest murowany z cegły i kamienia oraz potynkowany.
Ratusz w Brzozowie wzniesiono w 1896 roku według projektu Władysława Łuczyckiego. W 1925 roku na wieży zamontowano zegar wykonany w fabryce zegarów Michała Mięsowicza w Krośnie. W kolejnych latach ratusz ulegał kilkakrotnym przebudowom, które zmieniały jego pierwotny wygląd. W latach 40.
Brzozów, Rynek 10
Muzeum Regionalne im. Adama Fastnachta w Brzozowie – muzeum w Brzozowie. Mieści się w budynku b. ratusza. Patronem muzeum jest Adam Fastnacht, badacz historii Sanoka i Ziemi Sanockiej, kustosz Ossolineum.
Brzozów, Stanisława Cegłowskiego
Cmentarz żydowski w Brzozowie – kirkut, założony w I poł. XIX wieku. Mieści się przy ulicy Cegłowskiego i ma powierzchnię 0,36 ha. Podczas okupacji teren kirkutu był miejscem egzekucji brzozowskich Żydów dokonywanych przez nazistów. Hitlerowcy również zdewastowali kirkut.
Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Humniskach – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w archidiecezji przemyskiej, w dekanacie Brzozów.
Około roku 1830 na starym cmentarzu brzozowskim zostały pochowane w dwóch trumnach kości konfederatów barskich, wydobyte ze zbiorowej mogiły w Starej Wsi.
Brzozów, Rzeszowska
Na pograniczu Starej Wsi i Brzozowa, około 1772 roku konfederaci barscy stoczyli bitwę z oddziałami rosyjskimi. Poległych pochowano we wspólnej mogile. Na jej miejscu, około 1825 roku, ksiądz Józef Sacher, jezuita ze Starej Wsi, ufundował obelisk.
Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – późnobarokowa świątynia w Starej Wsi.