Brzeźnik

0

Brzeźnik (555 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Rudawach Janowickch, w paśmie Wzgórz Karpnickich.

Czytaj dalej

Brzeźnik (555 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Rudawach Janowickch, w paśmie Wzgórz Karpnickich.

Położenie

Wzniesienie położone jest w Sudetach Zachodnich, w południowo-zachodniej części Rudaw Janowickch, na południowo-wschodnim krańcu pasma Wzgórz Karpnickich. Od Parkowej oddziela go Przełęcz pod Brzeźnikiem. Wznosi się na północ od centrum miejscowości Kowary.

Charakterystyka

Wzniesienie o wyraźnie zaznaczonym wierzchołku, stanowiące odosobniony masyw, w postaci kopulastego wzniesienia, o stromo opadających zboczach i nieco łagodniejszym wschodnim. Wznosi się nad prawym brzegiem Jedlicy, pomiędzy Bukowcem po północnej stronie a Kowarami po południowej stronie. Położenie góry, nad doliną Jedlicy, oraz kopulasty kształt góry i wyraźnie wyniesiona część szczytowa, czynią górę rozpoznawalną w terenie.

Budowa geologiczna

Zbudowane z waryscyjskich granitów porfirowatych, w których występuje augit z hornblendą i żyły aplitowe. Na południowo-zachodnim zboczu, poniżej szczytu wzniesienia, występuje grupa granitowych bloków skalnych "Babie Skały", dochodzących do 10 m wysokości. Poniżej Babich Skał, u podnóża wzniesienia, znajduje się wyrobisko po nieczynnym kamieniołomie.

Roślinność

Cały szczyt i zbocza porasta las świerkowe z domieszką innych gatunków drzew liściastych.

Zagospodarowanie

Zbocza poniżej szczytu trawersuje kilka leśnych dróg i ścieżek.

Ochrona przyrody

Wzniesienie położone jest na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

Historia

Masyw Brzeźnika wraz z rozległym parkiem krajobrazowym należącego do rezydencji w Bukowcu, ze względu na położenie i walory krajobrazowe w pierwszej połowie XIX wieku, gdy rozpoczęto planowe kształtowanie okolicznego krajobrazu, objęty został programem kształtowania sentymentalnego krajobrazu. Na zboczach wzniesienia wykonano ścieżki spacerowe prowadzące na szczyt, a na szczycie pod koniec XIX wieku wykonano punkt widokowy. Obecnie drzewa wyrosły i zasłoniły widok na góry i okoliczne miejscowości. W przeszłości góra nosiła nazwy:Birkberg, Schlüssel-Berg, Birk Berg.

Inne

  • W przeszłości pod szczytem istniał folwark, który, przekształcił się w górną część wsi.
  • Na północ od szczytu położona jest miejscowość Bukowiec a na południowy-wschód Kowary.
  • Po południowo-zachodniej stronie u podnóża wzniesienia przebiega granica Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

Ciekawostki

  • Z kamieniołomu na Brzeźniku wykorzystywano kamień do budowy tunelu kolejowego pod Przełęczą Kowarską.
  • Na południowo-zachodnim zboczu, przy zbiegu ulic Jakielońskiej i Jeleniogórskiej w Kowarach stoi krzyż pokutny z wyrytą dzidą.

Turystyka

Przez wschodnie zbocze góry prowadzi szlak turystyczny:

  • - niebieski prowadzącego z Karpnik przez Bukowiec na Przełęcz Kowarska.

Brzeźnik - nie napisano jeszcze przewodnika po tym miejscu oraz nie mamy jego zdjęć. Jeśli znasz to miejsce lub masz jego zdjęcia, to tutaj możesz napisać przewodnik lub dodać swoje zdjęcia.