Brama Mariacka - Atrakcje

0

Strony

Brama Mariacka – zabytkowa, jedna z bram wodnych Głównego Miasta w Gdańsku. Umiejscowiona jest nad Motławą, na Długim Pobrzeżu u wylotu ulicy Mariackiej, obok Domu Towarzystwa Przyrodniczego.
Gdańsk, Mariacka 26
Dom Towarzystwa Przyrodniczego, Dom Przyrodników – jedna z najbardziej okazałych kamienic Gdańska, w latach 1846-1936 siedziba Towarzystwa Przyrodniczego, od 1958 r. siedziba Muzeum Archeologicznego.
Gdańsk, Mariacka 25/26
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – placówka muzealna, utworzona w 1953 jako dział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. W czerwcu 1958, po uzyskaniu własnej siedziby, przekształcona została w Oddział Archeologiczny. Od 1 stycznia 1962 funkcjonuje jako samodzielne muzeum.
Gdańsk, Długie Pobrzeże 17
Brama Świętego Ducha – zabytkowa, jedna z bram wodnych w Gdańsku. Znajduje się u wylotu ul. św. Ducha, na Długim Pobrzeżu.
Gdańsk, Chlebnicka 21
Brama Chlebnicka (niem. Brotbänkertor) – jedna z zabytkowychbram wodnych w Gdańsku, nad Motławą. Znajduje się przy Długim Pobrzeżu, u wylotu ulicy Chlebnickiej na Głównym Mieście.
Gdańsk, Św. Ducha 111
Dom "Pod Żółwiem" (niem. Schildkrötenhaus) – w Gdańsku przy ul. Św. Ducha, kamienica mieszczańska w stylu wczesnobarokowym, znana głównie jako dom rodzinny Johanny Schopenhauer z domu Trosiener, często błędnie określany jako miejsce narodzin filozofa Arthura Schopenhauera.
Gdańsk, Chlebnicka 28
Kamienica Holwela – zabytkowa kamienica w Gdańsku. Mieści się przy ul. Chlebnickiej 28. Została zbudowana w 1652 roku. Fasadę zaprojektował Andreas Schlüter starszy. Od 1973 roku figuruje w rejestrze zabytków.
Gdańsk, Św. Ducha 109
Dom Żeglarzy w Gdańsku – manierystyczna kamienica w Gdańsku, przy ul. św. Ducha 109. ↑ Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo pomorskie (pol.). 30 września 2014. . ↑ ↑
Gdańsk, Chmielna 2/3
Spichlerz Długa Droga – zrujnowany spichlerz na Wyspie Spichrzów w Gdańsku. Mieści się przy ulicy Chmielnej. Został zbudowany w XVI wieku. Od 1959 roku obiekt widnieje w rejestrze zabytków.
Gdańsk, Chlebnicka 16
Dom Angielski (niem. Englisches Haus), niekiedy także "Dom Anielski" – jedna z najbardziej okazałych kamienic mieszczańskich Gdańska, położona przy ul. Chlebnickiej 16 (dawniej Brotbänkengasse).
Gdańsk, Szeroka 67/68
Żuraw (niem. Krantor) – zabytkowydźwig portowy Gdańska, usadowiony pomiędzy pylonami Bramy Szerokiej nad Motławą. Jest jedną z filii Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Gdańsk, Chmielna 111
Spichlerz Ciesiarnia (Steffen, Cieślarnia) – spichlerz na Wyspie Spichrzów w Gdańsku. Mieści się przy ulicy Chmielnej.
Ulica Chlebnicka (dawniej: ulica Ław Chlebowych, niem. Brotbänkengasse) – jedna z ulic w Gdańsku na Głównym Mieście. Wymieniana już w 1337 (jako platea pistorum), 1382 platea panum. Nazwa pochodzi od znajdujących się tu ław (straganów), na których handlowano pieczywem.
Gdańsk, Szeroka 51b
Dom pod Łososiem – barokowa kamienica w Gdańsku. Mieści się w Głównym Mieście przy ul. Szerokiej.
Gdańsk, Długi Targ 24
Brama Zielona Głównego Miasta (niem. Grünes Tor, dawniej Brama Kogi) – prawdopodobnie najstarsza z bram wodnych Gdańska, wzmiankowana w roku 1357. Brama Zielona to pierwszy w Gdańsku przykład manieryzmu niderlandzkiego, stylu, który nadał miastu charakterystyczne piętno.
Gdańsk, Chlebnicka 2
Szkoła Mariacka w Gdańsku – zrekonstruowany budynek (z 1581) na Głównym Mieście przy ulicy Chlebnickiej 2.
Gdańsk, Długi Targ 41
Złota kamienica – zabytkowa kamienica położona przy Drodze Królewskiej w Gdańsku na Głównym Mieście. Bywa nazywana domem Speymanna lub Steffensa.

Strony