Bazylika św. Stanisława Biskupa Męczennika - Atrakcje

0

Strony

Bazylika pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika, zwana także Bazyliką Relikwii (Drzewa) Krzyża Świętego lub Kościołem oo. Dominikanów – jedna z najstarszych świątyń Lublina, wraz z klasztorem jest jedną z najdłużej istniejących instytucji tego miasta (w 2003 roku obchodził jubileusz 750 lat).
Lublin, Archidiakońska 1
Kamienica Archidiakońska 1 – zabytkowy zespół dwóch dwupiętrowych kamienic na Starym Mieście w Lublinie. Wpisana do rejestru zabytków pod numerem A/595 z dnia 26.07.1972. Została zbudowana w XVI wieku.
Lublin, Archidiakońska 3
Kamienica Archidiakońska 3 – zabytkowa dwupiętrowa kamienica na Starym Mieście w Lublinie. Wpisana do rejestru zabytków pod numerem A/526 z dnia 06.09.1971. Została zbudowana w XVI wieku.
Lublin, Archidiakońska 5
Kamienica Archidiakońska 5 – zabytkowa dwupiętrowa kamienica na Starym Mieście w Lublinie. Wpisana do rejestru zabytków pod numerem A/102 z dnia 21.10.2003. Została zbudowana w XVI wieku.
Ulica Archidiakońska – ulica w Lublinie. Ulica z jednej strony otwiera się na plac Po Farze a z drugiej na ulicę Złotą. Została wytyczona wraz z innymi ulicami Starego Miasta. Do 1990 roku, w okresie PRL, nosiła nazwę Wincentego Pola.
Kamienica Złota 5 – zabytkowa trzypiętrowa kamienica renesansowa na Starym Mieście w Lublinie. Wpisana do rejestru zabytków pod numerem A/554 z dnia 29.12.1971. Posiada dwie oficyny, tylną, z gankami komunikacyjnymi oraz boczną.
Lublin, Archidiakońska 4
Kamienica Archidiakońska 4 – zabytkowa trzypiętrowa kamienica na Starym Mieście w Lublinie. Wpisana do rejestru zabytków pod numerem A/1022 z dnia 28.11.1990. Została zbudowana w 1918 roku na miejscu rozebranej na przełomie XVIII i XIX wieku kamienicy z XVI wieku.
Lublin, Archidiakońska 9
Dom mansjonarski, mansjonaria lub dom wikariuszy – XV-wieczny zabytek w zespole dawnego kościoła farnego pw. św. Michała na Starym Mieście w Lublinie, przy ul. Archidiakońskiej 9. W późniejszych czasach budynek był wielokrotnie przebudowywany, przed II wojną światową służył m.in.
Lublin, Jezuicka 20
Teatr Stary w Lublinie – teatr impresaryjny w Lublinie otwarty w 1822 r. Początkowo mieściły się w nim lubelska scena dramatyczna i operowa, a w XX wieku także kino.
Kamienica Pod Lwami (Rynek 9) - zwana też Kamienicą Cholewińską, renesansowa kamienica w Lublinie, której właścicielem był pierwotnie Jerzy Organista. Jej gzyms zdobią trzy kute w kamieniu lwy.
Lublin, Archidiakońska 6
Kamienica Archidiakońska 6 – zabytkowa dwupiętrowa kamienica na Starym Mieście w Lublinie. Wpisana do rejestru zabytków pod numerem AA/1047 z dnia 25.11.1991. Obecną formę uzyskała na początku XX wieku.
Kamienica Rynek 10 – zabytkowa trzypiętrowa, podpiwniczona kamienica na Starym Mieście w Lublinie. Wpisana do rejestru zabytków pod numerem A/496 z dnia 31.03.1971. Znajduje się w zwartym ciągu zabudowy Rynku Starego Miasta, pomiędzy zabytkowymi kamienicami numer 11 i kamienicą Pod Lwami.

Strony