Bank Pekao SA - Atrakcje

0

Strony

Nysa, Karola Marcinkowskiego 1
Nysa, Śródmieście, Daniela Chodowieckiego 2
Kościół ewangelicki w Nysie – dawny rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem świętej Barbary, przekazany protestantom w XIX wieku. Znajduje się w Nysie na ulicy Daniela Chodowieckiego 2.
Nysa, Wrocławska 1A
Wieża Wrocławska (Wieża Bramy Wrocławskiej, Biała Wieża) - gotycka budowla obronna, jedna z kilku zachowanych części średniowiecznych obwarowań miejskich, wraz z Wieżą Ziębickią i fragmentami murów obronnych.
Dom Komendanta w Nysie (Stara Komendantura, Dawna Komendantura) – zabytkowy barokowy pałacyk w Nysie przy ulicy Grodzkiej 15, zbudowany w pierwszej połowie XVIII wieku.
Nysa, Śródmieście, Plac Katedralny
Bazylika pw. św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki, Dziewicy i Męczennicy w Nysie jest największym obiektem sakralnym w mieście i cennym zabytkiem.
Nysa, Śródmieście, Biskupa Jarosława 11
Pałac Biskupi w Nysie – okazała budowla, pełniąca w przeszłości funkcję rezydencji biskupów wrocławskich w Nysie jako stolicy będącego w ich władaniu księstwa. Reprezentacyjny pałac miejski zaliczany do czołowych dzieł śląskiej architektury barokowej. Obecnie siedziba muzeum.
Piękna Studnia w Nysie – jedna z najdawniejszych studni miejskich, nazywana tak ze względu na bogatą dekorację. Stoi w pobliżu rynku, na początku ulicy Wrocławskiej. Jest obiektem unikatowym w skali kraju, uznawanym za arcydzieło barokowej sztuki kowalskiej.
Nysa, Plac Katedralny 1
Dzwonnica przy bazylice pod wezwaniem św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie – późnogotycka, monumentalna, czterokondygnacyjna wieża o charakterze włoskiej kampanili. Usytuowana w sąsiedztwie północno-zachodniego narożnika kościoła, w odległości około 20 metrów od niego.
Dwór Biskupi w Nysie – zabytkowy budynek, stanowiący największy z zachowanych elementów nieistniejącego już nyskiego zamku biskupów wrocławskich. Znajduje się tuż obok Pałacu Biskupiego, z którym był w przeszłości połączony gankiem przebiegającym ponad ulicą i fosą.
Nysa, Karola Miarki
Synagoga w Nysie – nieistniejąca synagoga, która znajdowała się w Nysie przy obecnej ulicy Karola Miarki, za czasów niemieckich zwanej Josefstrasse.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nysie – kościół filialny parafii św. Jakuba, dawniej jezuicki, stanowiący pierwszą budowlę sakralną tego zakonu na Śląsku.

Strony