Aleja Niepodległości

0

Aleja Niepodległości w Katowicach − jedna z ulic w katowickiej dzielnicy Dąbrówka Mała. Aleja rozpoczyna swój bieg przy skrzyżowaniu z ulicą Strzelców Bytomskich i ulicą generała Józefa Hallera. Następnie krzyżuje się z ulicą Stacyjną, kończy bieg przy ulicy generała Henryka Le Ronda i ulicy Józefa Grzegorzka, obok przejazdu kolejowego.

Czytaj dalej

Aleja Niepodległości w Katowicach − jedna z ulic w katowickiej dzielnicy Dąbrówka Mała. Aleja rozpoczyna swój bieg przy skrzyżowaniu z ulicą Strzelców Bytomskich i ulicą generała Józefa Hallera. Następnie krzyżuje się z ulicą Stacyjną, kończy bieg przy ulicy generała Henryka Le Ronda i ulicy Józefa Grzegorzka, obok przejazdu kolejowego.

Opis

Przy alei Niepodległości 4 znajduje się zabytkowy Kościół parafialny pod wezwaniem świętego Antoniego z Padwy, wpisany do rejestru zabytków 30 grudnia 1994 (nr rej.: A/1558/94). Kosciół został wzniesiony w 1912 w stylu neobarokowym z elementami modernizmu według projektu Fischera; posiada trójnawową konstrukcję o bazylikowym charakterze. Od 6 maja 1921 w budynku probostwa rezydował m.in. Wojciech Korfanty (podczas powstań śląskich w dniach 7−9 maja prowadził tu rokowania w sprawie rozejmu ze stroną niemiecką, które nie doszły do skutku).

W kościele św. Antoniego znajdują się następujące tablice pamiątkowe:

  • tablica upamiętniająca obywateli Dąbrówki Małej, poległych w czasie I wojny światowej oraz w czasie walk o niepodległość Polski; jest to lista nazwisk poległych;
  • tablica upamiętniająca księdza Wawrzyńca Puchera, w latach 1912−1924 proboszcza parafii;
  • tablica upamiętniająca księdza Stefana Kwiecińskiego, w latach 1962−1975 proboszcza parafii;
  • tablica upamiętniająca księdza kan. doktora Maksymiliana Wojtasa, w latach 1931−1962 proboszcza parafii;
  • tablica upamiętniająca księdza kan. doktora Maksymiliana Wojtasa, w latach 1931−1962 proboszcza parafii; tablica została ufundowana przez parafian; odsłonięto ją w rocznicę zgonu księdza.

Przy alei znajdują się następujące historyczne budynki:

  • dom w ogrodzie (al. Niepodległości 1), wzniesiony na początku XX wieku w stylu historyzmu ceglanego;
  • dawny budynek stacji kolejowej Dąbrówka Mała (al. Niepodległości 2), pochodzący z lat dziewięćdziesiątych XIX wieku, posiada cechy stylu historyzmu;
  • narożna kamienica mieszkalna z końca XIX wieku (ul. Stacyjna 7, róg z al. Niepodległości); trzypiętrowa, posiada cechy stylu historyzmu;
  • kamienica mieszkalna (al. Niepodległości 3); trzypiętrowa, siedmioosiowa; wzniesiona pod koniec XIX wieku w stylu historyzmu;
  • budynek plebanii kościoła św. Antoniego (al. Niepodległości 4), wzniesiony w 1912 w stylu neobarokowym;
  • narożna kamienica mieszkalna (al. Niepodległości 5), wybudowana w latach trzydziestych XX wieku w stylu funkcjonalistycznym; czteropiętrowa, obecnie siedziba Urzędu Pocztowego Katowice 15.

Od 2003 w budynku starego dworca kolejowego swoją siedzibę posiada Teatr Gry i Ludzie (al. Niepodległości 2). Swoją działalność w tym miejscu rozpoczął od premiery "Miłości Fedry" Sary Kane z cyklu "Nowa Dramaturgia". Od początku swego istnienia teatr realizował spektakle plenerowe, prezentując je w całym kraju. Kolejną premierą były "Niezidentyfikowane szczątki ludzkie i prawdziwa natura miłości" według Brada Frasera w reżyserii Roberta Talarczyka w czerwcu 2004.


Aleja Niepodległości - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.